| alledawn a întrebat:

Arhitectura, medicina sau automatica/informatica?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai si tu niste alegeri... fiecare mai diferita decat restul.

Arhitectura si medincina sunt niste facultati grele si de lunga durata, sa nu mai zic de cei 4 ani de rezidentiat dupa facultatea de medicina.

Eu raman la parerea ca medicina e pentru cei care sunt cu adevarat pasionati de asa ceva... altfel e greu tare sa rezisti.

Pe de alta parte informatica dureaza putin, ai sanse mari sa poti incepe sa lucrezi in timpul facultatii, salariile sunt mari inca de la debut si locuri de munca din plin momentan, insa si aici ai nevoie de pasiune ca sa poti intelege programarea

| SkyPilot a răspuns:

Acel domeniu in care ti-ar placea cel mai mult sa profesezi. Deocamdata toate trei au viitor, poate arhitectura ceva mai putin.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu ți-aș propune informatica pentru că este ceva de viitor. Având în vedere că tehnologia avansează, cu siguranță va fi nevoie de cât mai multe persoane în domeniu.
O seară plăcută!

| MayhemChimera a răspuns:

Buna.Arhitectura clar. Evident trebuie sa ai cunostinte in matematica si desen tehnic. Falcultatea tine aprox.5 ani, iar daca iti faci un renume, lucru care nu poate fi greu, ajungi pe o singura lucrare sa castigi intre 20.000 pana la sute de mii de euro. Sper ca te-am ajutathappy

| bugativeyRO a răspuns (pentru MayhemChimera):

Da... si sa nu uiti ca 20.000 euro te costa ( pret minim ) sa faci facultatea ( la stat )

| suntserios a răspuns (pentru bugativeyRO):

De unde ai scos-o pe asta cu 20.000 te costa facultatea? lol

| MayhemChimera a răspuns (pentru bugativeyRO):

Buna.Da facultatea poate ajunge pana la aceste costuri in strainatate mai ales, dar exista si sansa de a primi bursa daca esti foarte bun. Opinia mea proprie, fiind la un liceu de arta, este ca arhitectura este cea mai profitabila dintre aceste meserii, chiar daca si zona informaticii este in plina ascensiune.Medicina,in Romania, este zero, numai in strainatate consider ca mai poate fi practicata daca vrei si un salariu decent.Anyway,eu merg pe arhitectura, deoarece, este o meserie frumoasa, curata unde iti poti aplica propriile idei.Fiecare alege ce vrea sa devina in viata.happy

| N3v3rG1v3Up a răspuns:

Acuma depinde ce iti place, dar eu ti-as propune informatica. De ce? Uite aici 3 motive:
-Facultatea e numai 3 ani.
-In timpul facultati te vaneaza companiile (in sensul ca te cauta sa te angajeze chiar si in primul an) si iai cel putin 1000euro pe luna.
-Informatica e ceva de viitor, tehnologia evolueaza cu fiecare zi ce trece asa ca iti va fi super usor in viata cu aceasta meserie..Bine inteles daca iti place si ai ambitie.