| anonim_4396 a întrebat:

Armata sau Bucataria? am de ales intre aceste doua cursuri(aprox 4 luni fiecare). care credeti ca mi-ar fi mai folositoare, mai banoasabig grin si cu care din calificarilea astea( soldat gradat profesionist/bucatar) as gasi mai repede de munca? astept parerile voastre! Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Am inteles, dar o combinatie intre cele doua ti-ar oferi mai multe posibilitati in ambele directii in conditiile date - terminarea activitatii in cadrul armatei si posibilitatile reduse de angajare ca bucatar fara experienta. E bine sa ai mereu o solutie de rezerva in viata, nu stim niciodata ce ne aduce viitorul, uite si tu ce vremuri traim

5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cum adica curs de soldat de 4 luni? Ca soldat nu trebuie sa-ti cauti de munca, pentru ca nu sunt mai multe armate, cum sunt firmele private, sa-ti cauti de munca, inchei contract cu armata, parca pe 4 ani daca nu ma insel. Ca bucatar iti cauti de lucru pe unde vrei si gasesti daca poti, la inceput, pentru ca n-ai experienta, probabil o sa-ti gasesti foarte greu si eventual cu un salariu foarte mic. Ca bucatar insa poti munci foarte bine, in armata nu poti lucra decat pana la 50 sau 52 de ani. Daca chiar ti-ar placea sa fii bucatar ti-as sugera sa le faci pe amandoua, mai intai pe cel de bucatar si apoi sa mergi in armata, te poti face bucatar in armata apoi, asa ai si postul mai bun din armata, iti faci si experienta si cand nu mai poti lucra in armata ai totusi o meserie si nu mori de foame somer tanar, pentru ca ai o meserie si-ti poti gasi de lucru in alta parte.

| spy2o a răspuns (pentru mixxjim):

Impropriu spus...4 luni de instructie, pregatire! faza e ca eu sunt presat de timp si trebuie sa aleg care sa-l fac primul!

| mixxjim a răspuns (pentru spy2o):

Daca faci instructia ai si intrat in armata. Nu stiu exact ce regim o sa ai ca angajat, daca o sa ai posibilitatea sa faci pe urma cursul de bucatar, poate sa te interesezi daca nu cumva te poti specializa in armata ca bucatar, numai ca posturile astea sunt putine, foarte buna, ca ai practic mancarea asigurata si probabil se dau mai pe langa calea oficiala. De-asta am zis sa faci mai intai cursul de bucatar, te duci in armata gata scolit, tinand cont ca nu stiu daca il poti face dupa ce intri in armata.

| spy2o a răspuns (pentru mixxjim):

Nu intentionam sa ma specializez in armata, vroiam sa fac un curs de bucatar, fara a avea vreo legatura una cu alta!

| Gogu06 a răspuns (pentru mixxjim):

Cum sa nu fie si alte armate, legiunea straina de exemplu, 6luni instructie si apoi te alegi cu contract. Black water, G4s, URG, Erinys, ASG, DYNCORP, Triple Canopy, Aegis Defense, Defion Internacional, XE services. Astea sunt doar alea de top. Dar mai sunt si alte armate private care numara sute de mii de soldati. Salariile sunt de la 3500$ ajungand la 10k pentru cei cu experienta. Este o meserie cu cat mai riscanta cu atat mai banoasa. Am o cunostinta care este angajata pentru Aegis Defense si castiga foarte mult. Ambele domenii se aseamna pentru ca daca mucesti si iti dedici mult timp poti ajunge sa castigi multi bani atat ca bucatar cat si ca soldat privat.

| mixxjim a răspuns (pentru spy2o):

Am inteles, dar o combinatie intre cele doua ti-ar oferi mai multe posibilitati in ambele directii in conditiile date - terminarea activitatii in cadrul armatei si posibilitatile reduse de angajare ca bucatar fara experienta. E bine sa ai mereu o solutie de rezerva in viata, nu stim niciodata ce ne aduce viitorul, uite si tu ce vremuri traim