| Gogu221 a întrebat:

Buna ziua, vreau sa va intreb ceva.
De 2 zile mi-am bagat in cap sa ma inrolez in Armata Romana. Problema este urmatoarea. Am doar 11 clase si permis cat B doar. Credeti ca pot intra in armata ca SOLDAT/GRADAT PROFESIONIST? Daca intru doar ca soldat, pot avansa in Grad mai tarziu adica. Soldat/soldat proffesionist/Maiştri/Fruntas/subofiter?
Ma pot duce in misiuni speciale?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja in armata ca SGP, avand in vedere ca pentru aceasta se cer doar 10 clase, bineinteles daca indeplinesti celelalte criterii de angajare.
Poti avansa, fara alte studii, pana la gradul de caporal.
Pentru maistru militar sau subofiter este nevoie sa urmezi scolile militare de maistri militari sau subofiteri si aceasta se poate doar daca termini liceul cu diploma de bacalaureat, liceu care il poti face la seral sau cu frecventa redusa.
Poti fi trimis in misiuni cu unitatea ta, daca esti bine pregatit militar.

1 răspuns:
| Aditu94 a răspuns:

Poti sa intri in aramata, doar ca soldat, dar daca vrei la subofiteri, maistri militari si ofiteri vei avea nevoie de Bacalaureat.