| Emilian-Andrei_Dinca_1992 a întrebat:

Ce inseamna soldat gradat profesionist? si cat de recomandata este angajarea in armata fara bac?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna un soldat care are un grad inferior celui de subofiter, respectiv caporal sau sergent si care este angajat in armata cu contract.
Nu cred ca este prea recomandata, deoarece, daca vrei sa faci cariera militara, nu poti urma o scoala de subofiteri sau de ofiteri.

| Zenithf a răspuns (pentru Ioandelasal):

Sergentul este subofiter, doar fruntas si caporal sunt grade de soldat. Stiu ca inainte sa fac eu armata (in 2001) se putea ca un soldat in termen sa ajunga sergent, dar cand am facut eu a venit noua lege si toti care au primit gradul de sergenti au fost retrogradati la grad de caporal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Zenithf):

Da, asa este. Ramasesem cu gradele de pe vremea mea. Am verificat acum si gradul de caporal are 3 clase.

| stpu a răspuns:

Aici ai toate detaliile despre ceea ce inseamna soldat gradat profesionist http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php
La conditii este specificat sa ai cel putin 10 clase. In rest e problema ta. Chiar daca nu ai bacalaureatul, te poti angaja in armata.
"stai la comanda tuturor" Pai ce vrei, bai baiatule, sa conduci vreo unitate militara? Lasa, nu-ti fa griji, cainii vor sta la comanda ta, macar atat :))

| Emilian-Andrei_Dinca_1992 explică:

Mai pe romaneste, cam stai la comanda tuturor?

| Zenithf a răspuns (pentru Emilian-Andrei_Dinca_1992):

Mai pe romaneste: invata si-ti ia bacul, apoi mai gandeste-te daca vrei o cariera militara sau nu. Oricum, daca ai o scoala, altfel vorbesc oamenii cu tine, chiar si superiorii in grad.