| MrYonXtrez a întrebat:

As avea o întrebare despre nota la purtare pe care trebuie sa o ai in cei 4 ani de liceu. Cum se calculeaza pentru a intra la Academie de Politie si cat ar trebui sa fie. Politia de Frontiera m-ar interesa. Daca ai avut intr-un semestru 6 se mai poate intra? Deoarece am auzit ca trebuie sa ai 8 totalul in cei 4 ani de liceu. E adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O conditie obligatorie, pentru a candida la Academia de Politie, este sa fi avut media generala la purtare a anilor de liceu de cel 9, citez:
"ART. 7.(1)Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
c)să nu aibă semne particulare evidente sau tatuaje neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru candidaţii pe locurile repartizate Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă;
d) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;"
Media generala se calculeaza foarte simplu: se aduna mediile anuale si suma se imparte la 4.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru perioada studiilor liceale conditia este ca media la purtare sa fie de CEL PUTIN nota 9!
Pentru a te convinge din sursa oficiala(nu din auzite!) descarca fisierul din sectiunea "Cariera-admitere 2018 si ianuarie 2019"de pe website-ul Politiei Romane: https://www.politiaromana.ro/

Asadar, daca media anuala la purtare, corespunzatoare uneia din clasele de nivel liceal ( clasa a 9-a, a 10-a, a 11-a si a 12-a) este nota 8, NU vei putea candida pentru niciunul dintre locurile scoase la concurs de Academia de politie!
Media anuala la purtare se calculeaza ca medie aritmetica a celor doua note semestriale.(se adună cele doua note, iar rezultatul se împarte la doi:
(6 + 10) : 2= 8)

| Crackman a răspuns:

Da. trebuie in mod normal oriunde te duci sa ai 10 la purtarewinking
Ca poate se uita unu acolo si zice ca esti nebun.