| KatyKat a întrebat:

As dori sa devin avocat(a) sau economist(a), care credeti ca e mai bun?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cele doua profesii sunt cam la fel de bune din punct de vedere al castigurilor, cu un plus pentru avocatura, dar trebuie sa fii, in ambele, un profesionist foarte bun, mai ales ca in prezent(dar si in viitorul apropiat) exista o inflatie de juristi si economisti si multi nu castiga prea mult. De asta si intrarea in avocatura, ori gasirea unei functii de economist este destul de grea.
Inafara de asta cele doua profesii au cerinte si presupun calitati destul de diferite, asa ca ar fi bine sa alegi profesia pentru care ai calitati si inclinatie mai mari. Succes si numai bine!

| rserpu a răspuns:

Fii atenta, daca ne uitam dpdv al banilor, atunci te faci economist, doar in cazul care o sa-ti faci propria afacere. Economia te invata sa fii liber din punct de vedere financiar, dar la drept, ce sa zic, ai nevoie de foarte multi ani ca sa obtii experienta si sa te ridici in functii. Parerea mea: economia e mult mai usoara si chiar mai banoasa, asta in cazul cand iti faci afacere. Sincer, eu nu vad rostu sa termini economia si sa nu-ti deschizi o afacere, dar sa lucrezi ca un simplu angajat. Bafta.

| sallysirop a răspuns:

Toata lumea vrea acum sa fie avocat. deci avocatura numai este o meserie de viitor, in schimb... economist nu stiu ce sa zic. tongue

| mafi5 a răspuns:

Buna!
cred ca avocat e mai bunabig grin
funditaaaaaaaaaaa?batting eyelashes

| IonelG a răspuns:

Un avocat bun poate câștiga o grămada de bani, dar NUMAI dacă este un avocat bun. Un avocat care și-a făcut o reputație proasta este sărac lipit. Un avocat bun poate câștiga intre 50000euro și chiar 100000euro pe proces.
Lat despre cât de periculoasa e meseria, depinde pe ce profil te bagi:penal=aperi și bagi în pușcărie criminali și hoți.(deci periculos), comercial=aperi interesele unei firme(cel mai bănos profil), civil(participi la procese de genul divorțuri).
Eu as alege avocat pe profil comercial, deoarece ești propiul tău șef și ca vei câștiga bani o grămada.Merita efortul de a învață pentru drept.
Uita de economist!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avocat(a) e cu siguranta mai profitabil, ca avocat(a) vei castiga mult mai multi bani si mai e si ca vei cunoaste multe persoane deci vei aveam multe (pile). Dar daca vrei sa devi economist(a) pot spune ca nici asta nu e rau, dar trebuie sa iti placa sa lucri cu bani si sa fi foarte serios(a).

| andreeaaa1 a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar trebui sa te faci avocat(a)

| KatyKat explică:

Mersi, dar am auzit ca e periculos sa fii avocata)))

| fame a răspuns:

Economista, sincer, prin romania e plin de avocati, si iti ia prea multi ani.

| Anytha9 a răspuns:

Avocat nu-iti trebuie ori parinti avocati ori bani f mult in schimb economist.nu stiu