| 0emilia0roman a întrebat:

Aș dori să devin criminalist, dar nu pot intra la academia de poliție din cauza problemelor de vedere (miopie și astigmatism, aproape -4 la fiecare ochi). Am observat în cadrul facultății de drept din Iași masterul în criminalistică și m-ar interesa să aflu ce poți face după acesta. Există vreo șansă să devin criminalist?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau, dar nu ai nici o sansa, odata ce exista o conditie obligatorie si eliminatorie, pe care tu nu o indeplinesti.

| doctorandus a răspuns:

Nu știu, se pare că în România toți criminaliștii trebuie să fie polițiști. În Olanda se recrutează licențiați, dar și ăia trebuie să treacă pe la Academia de Poliție. Practic ei fac Masterul la Academia de Poliție.

Dar ca să fii expert consultat de tribunale nu e nevoie să fii polițist (în România).

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu cred ca poti deveni criminalist doar cu masterul ala. Știu ca trebuie Academia de Poliție. Și dacă nu îndeplinești criteriile e mai greu. Te-ai gândit poate la medicina legala?