| anonim_4396 a întrebat:

Vă salut! Având în vedere faptul ca am terminat academia de politie, am lucrat, ulterior demisionand din sistem, atrage și anularea diplomei de licenta obținută ca urmare a absolvirii facultății din cadrul acestei instituții? Sau ea este valabila și după demisie?
As dori sa intru la facultatea de drept, la privat, și am auzit ca persoanele ce au terminat academia de politie, se pot înscrie într-un an superior (3, 4) la drept, facultățile de drept recunoscând și echivaland discipline făcute pe parcursul academiei. Este adevărat? As putea sa fiu înmatriculat la drept în an superior având în vedere acest context? Eu fiind ieșit din sistem, mai pot beneficia de diploma de licenta din academie pentru a fi înmatriculat in an superior la drept? Va mulțumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diploma de licenta de la A.P. nu ti-o poate lua nimeni, este a ta toata viata.
Pentru a vedea in ce an te poti inscrie la o facultate de drept va trebui sa te adresezi unei facultati de drept.

| johnnny123 a răspuns:

Diploma de licență nu se poate anula (decât în extrem de rare situații în care se determină că a fost obținută fraudulos).

Faptul că ai plecat din sistem nu schimbă cu nimic faptul că ai absolvit academia de poliție.