| Alin0308 a întrebat:

As dori sa ma inscriu la facultatea de informatica sau facultatea de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei din Iasi. Profilul meu din liceu a fost unul economic, m-am descurcat bine la mate, la bac am luat 8.95 mate M2 ( matematica am inteles-o bine). Nu aleg sa continui pe profilul economic deoarece nu cred ca imi va asigura un loc de munca bun. Problema este ca imi lipsesc cunostintele de baza: informatica pentru facultatea de informatica respectiv fizica pentru facultatea de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei. S-ar putea recupera aceste in 2 luni?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Informatica se face in general de la zero, dar va fi greu sa tii pasul cu restul daca nu ai niste baze, asta si in conditiile in care iti lipseste si matematica M1 care probabil va fi cea mai mare problema.

totul tine de capacitatea ta de invatare

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Inteleg ca esti sigur ca vei intra la una din cele doua facultati si iti pui problema daca te vei descurca, cu lipsurile pe care le ai, in timpul facultatii. In acest caz raspunsul meu este da, in caz contrar, nu.

| Alin0308 explică (pentru neutrino):

Da, sunt sigur ca voi intra, in vacanta ma voi apuca de invatat pe ce este nevoie, dar voi putea recupera pe parcurs ce n-am facut in liceu, adica trebuie sa ai o baza foarte buna sau niste chestii esentiale care vor fi completate pe parcurs?