| Qkze_Alin_2003 a întrebat:

As dori sa ma mut in America, dar din cate stiu, te poti duce acolo, doar ca sa lucrezi (Si daca te duci sa lucrezi, trebuie sa-ti gasesti dinainte job?). Daca te duci in America sa lucrezi, te poti duce pe perioada nedeterminata?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu te poti duce tu in america asa usor nici sa muncesti nici altfel.Dar daca vrei sa te muti in america vezi ca se depun inca cereri de emigrare.Referitor la job faci ce doresti nu te obliga nimeni sa muncesti. Daca vrei sa vii aici cu o viza de munca aia da, insa vei avea numai o viza de lucru, asta daca gasesti acolo astfel de programe, deci viza de lucru si atat nimic mai mult, cand se termina viza sau contractu de munca trebuie sa parasesti tara.In america depinde ce fel de viza ai.Cu o viza de turist deci vizitator poti sta numai 6 luni, altfel vei primi interdictie atunci cand vei pleca.Alte vize sunt alea de student caz in care stai pe perioada scolii, adica daca faci o facultate aici stai 4-5 ani cat dureaza scoala, sau daca ai o viza de lucru stai pe perioada cat ai contractu de munca, sau viza poate fi data pe o perioada dinante stabilita cu acel contract, atunci cand expira daca nu te mai tine ala la munca trebuie sa parasesti tara.
Deci mutatu asta in america nu e cum te duci in UE, te plimbi pe unde vrei tu.Nici viza de turist nu poti obtine daca nu justifici unde vrei sa vizitezi, sau pe cine si asa mai departe.
Cel mai simplu mod este dea emigra, INCA pentru ca din cate am vazut trump vrea sa opreasca programu de emigrare.SUA are program de emigrare, se nume Loteria Vizelor daca ai auzit si acum inca se depun cereri, deci poti depune o cerere online si daca esti norocos si esti extras te poti muta in america definitiv sau pe ce perioada doresti tu, odata ce devii cetatean american poti locui unde doresti in lumea asta laughing

2 răspunsuri:
| BeatriceMaria98 a răspuns:

Banuiesc ca trebuie sa ai job-ul asigurat pentru ca cei de la ambasada sa iti ofere visa pe perioada nedeterminata.