| Marian7777 a întrebat:

Aș dori să vorbesc cu cineva care a terminat sau este la ETTI din Iași pentru ceva păreri, etc. Care este dispus, aș vrea muult să poate vorbi cu mine! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De greu, a fost greu ce e drept. Dar a fost si frumos. De meritat, merita. Cam orice tine de acest profil este de viitor.
Sanse are oricine, absolut oricine. Poti sa faci tot ceea ce vrei tu sa faci.
Chiar daca esti la filologie, se invata acolo ce trebuie invatat. Tu doar sa stii lucrurile de baza pana sa mergi acolo. Cum la filologie nu se mai face mate, poate ai nevoie de mediatatii. Iti trebuie cateva notiuni de matematica, incat sa treci de primul an, unde se face algebra, analiza matematica si astfel de lucruri. Deci ar trebui sa stii legat de matematica: functii, ecuatii, inecuatii, integrale, derivate, legi, trigonometrie si cam ce ar spune profesorul de la meditatii.
Pe langa ar trebui si ceva de fizica.

In principiu doar matematica ar fi. Restul se poate invata si acolo happy

11 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In caz ca nu se gaseste, poate poti sa pui o intrebare generica, si poate altii de la facultati similare sau chiar care cunosc, pot sa te ajute happy Ar fi mai util sa pui intrebarea prima data.

| Marian7777 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi frumos pentru acest sfat.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Marian7777):

Cu placere. Eu am terminat ETCTi daca te ajuta, dar in alt oras big grin

| Marian7777 explică (pentru DoarBogdan):

Cred că se studiază cam același lucru.
Gen, a fost chiar atât de grea pe cât se spune? Se merită să faci facultatea asta? Eu sunt de la profil filologie și am șanse să termin ETTI?

| Marian7777 explică (pentru DoarBogdan):

Deci am dat de un om Super Tare-TU.
În sfârșit îmi spune și mie cineva care a făcut ETTI happy
Gen ce meserii cam îți oferă facultatea? Programator? Inginer software? inginer emisie, imagine, automatis, etc? administrator de retele de calculatoare? cam astea găsisem pe net... în principiu inginer electronic. tu la ce specializare ai fost?
Vreau să dau la facultatea asta fiindcă mi se pare interesantă și chiar dacă nu am făcut mate, tot mă atrage facultățile de real mai muult. Acum îmi pare rău că nu am făcut mate-info, dar poate reușesc la facultatea asta...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Marian7777):

Multumesc frumos big grin

Da, tot ce ai zis tu acolo poti sa te faci. Poti sa te faci si profesor sau psiholog laughing
Un prof a zis odata, ca cine termina etc, poate sa faca orice.

Eu am fost pe electronica aplicata si am urmat o meserie de software developer. Insa m-am axat dupa si pe dezvoltare web. Insa nu stiu daca o sa raman in acest domeniu.

Nu este problema, nu stiu in ce clasa esti, dar ai putea sa intrii, asta daca iti dai interesul. O sa ai mult de recuperat, in fiecare zi trebuie sa inveti cate ceva la mate. Cumva trebuie sa mergi in paralel cu materia. Exista si carte de teste cu ce se da la admitere, insa mai nou, cred ca se intra dupa medie.

| Marian7777 explică (pentru DoarBogdan):

Sunt conștient de faptul ăsta că am de recuperat. sunt a 12-a și de asta ziceam dacă am șanse. o să fac și ceva meditații și o să încerc să invăț și singur sau sa ma ajute niște prieteni... daa, acum se intră după media de la bac. cee miștoo cu software developer sau dezvoltator web. mi-a plăcut matematica și fizica în anii in care am făcut ( 9-10 ), chiar am fost bun la astea, dar na acum...dar în ce oraș ai facut fac?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Marian7777):

Pai daca esti in clasa a 12-a. nu ai putut si tu sa te gandesti la asta inainte? laughing
Tot anul, ai putea sa recuperezi ce e drept, doar ca trebuie sa inveti si pentru bac. De posibil este posibil daca iti dai interesul. Iar asta ar insemna sa nu ai prea mult timp liber. Desi o sa ai si din acesta putin happy. Eu am facut in Timisoara.

Cauta acum pe cineva, un profesor/profesoara de matematica, cere-i parerea si acelelei persoane si vezi ce zice. Vezi cum ar structura ea lucrurile pana la final de an, astfel incat sa inveti cat mai mult. Dar daca se intra pe media de la bac, nu ar trebui sa fie asa stres mare, daca iei medie mare, o sa intrii. Cam ce am enumerat eu mai sus ar trebui sa stii astfel incat sa te descurci.

Plus ca la examene, in primii ani, fie intre noi vorba, o sa aveti subiecte de la anii mai mari, o sa stii cam din timp ce se da si stii ce o sa inveti. Numai sa fii familiarizat cu aceste lucruri, sa stii ce se reduce, operatiile de baza, putina programare chiar big grin, lucrurile de baza, cum am mai zis.

| Marian7777 explică (pentru DoarBogdan):

Abia în vara asta m-am gândit la această facultate... Încerc să trag tare și la bac ca să am medie destul de mare să pot intra. Timp. pentru ce? laughing Timp să stau în casă din cauza pandemiei?laughing) Am să vorbesc cu un profesor de mate, dar când încep școala propriu-zis. Până atunci încerc să învăț ceva singur sau rog niște prieteni să mă învețe. Ce specializare crezi că ar fi mai bună că la Iași sunt doar Electronică aplicată; Tehnologii și sisteme de telecomunicații; Microelectronică, optoelectronică și nanotehnologii. adica toate sunt bune, dar mă refer la avantaje ce poți sa faci mai departe.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Marian7777):

Cum ai zis tu, toate sunt bune. Nu te axa acum pe asta, la noi am inceput toti in primii doi ani la fel, dupa a trebuit sa ne alegem. Poate asa e si la voi. Nu iti face acum griji de asta, numai sa intrii tu.
Pana la urma iti garantez ca o sa iti schimbi ideile de o gramada de ori pana ajungi sa alegi o specializare. O sa vezi ce iti place mai mult si acolo o sa mergi. Nu pot sa iti zic de avantaje de acum, pentru ca variaza cum am spus.

Ca sfat, nu trebuie neaparat sa iti urmezi o pasiune. Urmeaza o oportunitate, si adu pasiunea cu tine in ceea ce faci.

Mult succes! big grin

| Marian7777 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult de tot pentru tot ce mi-ai zis, sfaturi, și mi-ai ridicat încrederea pentru această facultate muult mai mult acum. Merci muult și #respect!?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Marian7777):

De greu, a fost greu ce e drept. Dar a fost si frumos. De meritat, merita. Cam orice tine de acest profil este de viitor.
Sanse are oricine, absolut oricine. Poti sa faci tot ceea ce vrei tu sa faci.
Chiar daca esti la filologie, se invata acolo ce trebuie invatat. Tu doar sa stii lucrurile de baza pana sa mergi acolo. Cum la filologie nu se mai face mate, poate ai nevoie de mediatatii. Iti trebuie cateva notiuni de matematica, incat sa treci de primul an, unde se face algebra, analiza matematica si astfel de lucruri. Deci ar trebui sa stii legat de matematica: functii, ecuatii, inecuatii, integrale, derivate, legi, trigonometrie si cam ce ar spune profesorul de la meditatii.
Pe langa ar trebui si ceva de fizica.

In principiu doar matematica ar fi. Restul se poate invata si acolo happy