| SVlad a întrebat:

As putea urma cu succes o facultate in domeniul economic atâta timp cât am terminat un profil uman care a avut doar 2 ani de matematica și aceia superficiali?

3 răspunsuri:
| Romeo44 a răspuns:

Depinde strict de implicatia ta si de dorinta de a avea succes in facultate. Daca ai fost la uman si esti admis la economic, iti garantez ca te vei plange de mate laughing posibil sa ai si cateva restante, dar alea vin oricum laughing Daca stai acasa si incerci sa intelegi matematica de la economic, vei reusi, dar daca dupa facultate te duci pe afara, la o bauta care devine monotona, sau arzi gazul degeaba, nu e prea ok.
Cunosc cazuri de la uman care s-au dus la economic si rezista, au 1-2 restante, dar nu au invatat si nici nu le-a pasat...au ramas cu mentalitatea de liceu.

| AnielAn a răspuns:

Varul meu a terminat liceul cu profil de filologie, a intrat la inginerie și a absolvit cu succes. Acum e inginer și e foarte mulțumit. Deci da, orice se poate dacă vrei. E adevărat, e mai greu, dar se poate.

| AnaMaria5765 a răspuns:

Buna! Sora mea a absolvit ASE București, și cu toate că îi plăcea economia, facultatea era foarte grea. Toate facultățile sunt la fel, dar te asigur că dacă vei aspira către un profil economic va fi mai usor sa îți găsești un loc de muncă. Alege ce îți place, dar și ce te poate ajuta sa te întreții! Bafta!