| WayhaughtK a întrebat:

As vrea sa fac o facultate si dupa sa plec in Canada.
Dar eu sunt la filo. Si nu am gasit multe variante. Nu vreau sa dau la jurnalism, drept... si astea, pentru ca nu vad nici un viitor.
Voi ce facultate sau altceva imi recomandati?
Sau as putea face in Canada?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Deocamdata nu exista nicio conventie oficiala incheiata intre Romania si Canada privitoare la recunoasterea reciproca a profesiilor si calificarilor si nici nu se stie daca, in viitor, se va perfecta o asemenea conventie.Este motivul pentru care nimeni nu-ti poate face vreo recomandare privitoare la o profesie/calificare de viitor.
Singurul acord incheiat intre Ro. si Ca. este cel privitor la dreptul cetatenilor romani de a calatori in Canada numai in scop turistic fara a mai avea nevoie de o viza de intrare pe teritoriul Canadei ( incepand cu 1 decembrie 2017).

p.s.Sa nu confunzi dreptul de intrare si sedere (maxim 6 luni) in scop turistic cu dreptul de stabilire definitiva in Canada prin care cel care emigreaza( in baza unei vize de emigrare sau prin casatoria cu un cetatean canadian) obtine,in timp,toate drepturile cetateanului canadian( drept de munca, drept de studiu, drept de proprietate, drept de a conduce un autovehicul, drept de vot, drept de libera circulatie, drept de asigurari sociale).
Deci, asa sa intelegi ca, daca ai de gand sa ramai pe teritoriul canadian fara a avea o viza de emigrare otinuta in baza unuia dintre programele de imigratie federala sau provinciale, ai toate sansele sa fii expulzat de autoritatile canadiene!

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Biologie, chimie, inginerie dacă faci fata la matematica, ceva legat de medicina, o buna alegere ar fi facultatea de asistente, ca asistent ai șanse mari sa iti găsești de lucru acolo.
Nu trebuie sa te limiteze faptul ca ai făcut filo, crede-ma ca nu are absolut nicio importantă. In facultate oricum te ia de la 0 și dacă ești atent la cursuri și înveți poți fi chiar mai bun decât cei care au făcut profil real.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, vezi ce au pe lista de meserii canadienii (ce se cauta acolo), poate reusesti sa prinzi un job la ei, daca termini o facultate cu nota foarte mare.
Altfel, ce sanse ai sa ajungi acolo?

| b4stefa a răspuns:

Daca esti la filo asta inseamna orica ca esti bun pe partea umanista,te pasioneaza tra la la, ori ca ai fugit de mate si celelalte materii exacte
daca esti in prima situatie eu te sfatuiesc sa faci limbi straine germana, ebraica, araba, chineza sau alte limbi care se cauta si se platesc bine
daca esti in situatia 2 atunci eu zic sa te gandesti mai bine : o sa-ti placa?
nu mai fii pesimist si in Romania/Europa se traieste, chiar bine
si aici reusesti daca muncesti (mult)
sfatul meu este:
aduna-te! gandeste-te putin la cine esti tu, ce iti place, ce vrei sa faci cu adevarat!
viseaza! si apoi go for it
fa tot ce-ti sta in putinta sa pui in aplicare ce ai in minte
nu lasa pe nimeni sa-ti spuna ca nu poti, nici chiar pe tine!