| 14nimeni a întrebat:

As vrea sa ma indrept spre facultatea de Sociologie si as avea nevoie de cateva pareri pro/contra sa stiu daca se merita. tinand cont ca am terminat umanul.

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu am doua cunostinte care au facut acolo si din cate am inteles facultatea este frumoasa, insa este foarte greu sa iti gasesti de lucru in acest domeniu, dupa terminarea facultatii. Acum este posibil sa fie doar doua cazuri nefericite.

| 14nimeni explică (pentru OoBunnyoO):

Dar pana la urma au reusit sa isi gaseasca de lucru? si daca da cam la ce salariu?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru 14nimeni):

Si-au gasit in alt domeniu, dar nu in ce doreau sa lucreze. Una dintre ele isi ajuta un unchi la o firma si castiga in jur de 1000, iar cealalta lucreaza intr-un call center, cam tot pe aceaasi suma.

| mixxjim a răspuns:

De ce vrei sa faci sociologie? Fa facultatea asta, daca iti place domeniul si apoi fa un master pe resurse umane si-ti gasesti mai usor de lucru in domeniul resurselor umane, sau pe marketing. Acum cu salariile e foarte relativ, vezi si tu ca economia merge tot mai greu, criza e tot mai grava, salariile mici, dar pana termini facultatea poate se mai rezolva lucrurile - si poti spera la mai bine happy Fa asa, combina o specializare cu o alta, astfel ai 2 variante cand termini facultatea, invata foarte bine in facultate sa ai note mari, incearca sa prinzi o bursa Erasmus sau ceva de genul, ca sa dea bine in CV la angajare si incearca sa gasesti ceva de lucru cat de cat in domeniu, sau macar un internship, sa ai cat de cat expunere la mediul real. Inca din facultate ia-ti si permis de conducere, daca poti, si asta iti da un avantaj la angajare. Deci deschidere in gandire, in abordare, aduna multe sa poti aborda la o adica mai multe domenii in care sa profesezi. Succes!