| Aminna a întrebat:

As vrea sa merg la facultatea de arhitectura, si am inteles ca trebuie sa fac niste cursuri la desen cu un an - doi inainte, cu un profesor universitar. As vrea sa stiu cam cate ore se fac pe saptamana si cam ce pret se cere pentru acele ore. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| zdrangoi a răspuns:

Trebuie sa faci pregatire pentru desen tehnic (geometrie descriptiva).
inprimul rand trebuie sa ai ceva talent la desen, vedere in spatiu, simt cromatic.
de asemenea inventivitate si creativitate.
nu trebuie neaparat cu un profesor universitar, insa trebuie cu cineva recomandat, care a mai pregatit pentru arhitectura.
poate fi si un arhitect care are experienta in pregatire pentru facultate.
trebuie sa faci macar o sedinta pe saptamana(2-2.30 ore) pentru inceput.
asta o sa-ti spuna profesorul dupa ce iti testeaza calitatile si cunostintele.
despre pret? depinde de cel care te pregateste.
pana una alta bafta!
ce iti pot spune cu siguranta: este meserie frumoasa.