| MinaMiina a întrebat:

As vrea sa stiu si eu care sunt avantajele si dezavantajele urmarii unui liceu si a unei facultati de teatru si a unui liceu si a unei facultati de arhitectura. Toata lumea ma incurajeaza sa merg la arhitectura, pana si profesorii mei de specialitate de la desen, doar ca eu prefer teatrul, mai ales ca am inceput sa fac si niste cursuri...dar trebuie sa ma gandesc la viitorul meu pana la urma. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Liceul de arhitectura se pare ca este slab, asa am auzit comentarii chiar de la elevi de-acolo, ca sa intri la facultate la arhitectura tot iti trebuie pregatire suplimentara (meditatii). Chestia e ca nu e suficient sa fii bun la desen sa faci arhitectura, iti mai trebuie si matematica serios, si alte materii serioase, sa fii sigur ca nu faci o casa care-ti cade-n cap dupa 2 zile happy Fapt e ca pentru amandoua iti trebuie foartemult talent, frecventarea unor cursuri de profil nu-ti asigura talentul si succesul. Ca salarii vezi si tu, a murit de curand Geo Costiniu, la 62 de ani avea salariu 1600 de lei pe luna... Dupa o viata intreaga de munca salariu de 1600 de lei, mai mult ia un tanar care se angajeaza imediat dupa terminarea facultatii. Sugestia mea ar fi sa faci un liceu bun, ori mate-info, ori stiinte ale naturii, daca materiile de studiu iti sunt la indemana, ca de-aici poti merge usor in orice directie la final - si intre timp mai ai timp sa te gandesti, sa te hotarasti si sa faci ceva pregatire suplimentara in directia in care vrei sa mergi. Daca te duci la teatru si dupa 2-3 ajungi la concluzia ca nu e ce credeai tu si ca nu mai vrei sa faci teatru, ce te faci? Deci alege o varianta care sa-ti poata permite accesul la oricare din cele 2 meserii - si la altele, daca in timp iti mai vine si vreo alta idee. Succes!

| MinaMiina explică (pentru mixxjim):

Cu matematica nu am probleme, iar teatru fac de ceva mai mult timp si acum incercam sa punem chiar un spectacol la cale. Liceul cu profil de arhitectura din Buzau chiar este unul foarte bun, stiu asta de la cei care au terminat si acum sunt la nivele inalte prin Bucuresti. Multumesc mult de sugestii!

| mixxjim a răspuns (pentru MinaMiina):

Cu placere! Eu am vorbit cu elevi de la liceul de arhitectura din Bucuresti, care erau nemultumiti, nu stiam de unde esti happy