| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa plec in Spania in iunie sau iulie cel tarziu.sa imi incerc norocul.ma gandesc daca am vreo sansa sa ma angajez in timpul asta de criza. merita sa incerc? daca nu zic ca m-am dus in vacanta, nu am de pierdut decat cati bani.si daca ar trebui sa imi fac pasaport? am 22 de ani si sunt baiat.

8 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu iti trebuie pasaport.Cunosc pe cineva care a plecat dar avea fratele acolo de 2 ani, deci are unde sa stea, lucreaza deocamdata 2 zile pe saptamana sambata si duminica la un restaurant(spala vase)si e platit cu 150 euro. Un avantaj e cunoasterea limbii spaniole.Cand se deschid terasele cred ca sunt mai multe sanse. Daca nu cunosti limba e o problema.

| Flav a răspuns:

Prietene, stai linistit. S-au dus vremurile in care plecai de nebun si gaseai ceva instantaneu. In afara nu te duci decat daca ai ceva stabil. Ori o ruda care ti-a gasit o portita ceva, ori pe-un contract bine pus la punct din tara. Pai tu crezi ca numai la noi e criza? Valei, ia intereseaza-te tu putin sa vezi ce-i si la spanioli. Lasa baietii si vrajelile pe care le auzi la colt de strada in cartier, ca se intorc cu Bmw-uri si lanturi de aur. Iar pentru cei ce-au raspuns mai sus cu sintagma :''merita sa incerci''... dar voi vorbiti sa va aflati in treaba? Ati plecat voi pe puterile voastre in afara si v-ati ridicat, ati trait/castigat bine de sunteti in stare sa va dati cu parerea? Mai bine taceti decat sa trimiteti pe cineva in colaps si pe langa asta, sa fie si singur pe acolo.
Ca incheiere, desi sper sa-ti bati mintile-n cap, iti dau o vorba de-a unui om c-o larga experienta de viata:
''Oricât de multă mizerie ar fi în ţara asta, dacă aş fi făcut prostia de a rămâne în străinătate, sfârşeam prost, cu un glonte în cap, undeva într-o cameră de hotel.''
Si acum mediteaza la ceea ce vrei sa faci. Think, my friend, think about.

| ellene a răspuns:

Decat sa pleci la ghici mai bine te inscrii la o agentie si poate reusesti sa pleci cu contract. Nu vreau sa fac reclama, nu am nici un interes, dar cauta progricultura, o firma cu sediu in Iasi, Bucuresti ...si Timisoara cred. Stiu ca e firma serioasa, cunosc persoane care au plecat si au castigat bani. Ai de platit si niste taxe, dar decat sa dai comision unuia care iti gaseste de lucru, mai bine asa. Daca vrei totusi sa pleci la ghici, ar fi bine sa ai unde sa stai o perioada, pana gasesti ceva de facut pe acolo. succes

| thealchemist a răspuns:

Eu zic sa incerci, dar sa nu crezi ca e viata usoara. e o loterie, dupa cite stiu, nimeresti o slujba buna, sau nu. noroc, dar trebuie sa si gindesti, trebuie sa-ti impui o limita in ceea ce priveste cit lucrezi si cit cistigi. daca nu reusesti sa ajungi la nivelul autoimpus nu trebuie sa-ti fie rusine sa vii inapoi. asa cum spuneam, e o loterie.

| Yang a răspuns:

Eu zic ca merita sa incerci.Imi imaginez ca ai cunostinte acolo deci nu se pune problema de cazare da este criza in spania dar cu putin efort se rezolva cum spui si tu nu ai nimic de pierdut. Da iti trebuie pasaport si carte de identitate cu tine+ fisa medicala pe care daca pleci cu o firma ti-o fac ei(asta daca iesi pentru prima data din tara)Nu este usor dar nici imposibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt în Spania. E prost aici nu mai e cum a fost criza i-a afectat rău. Daca ai pe cineva aici unde sa stai, sa fie de ceva timp aici ca sa poate sa îți găsească ceva de munca... merita încercat sa vi sa încerci, dar nu te gândi ca în 2 săptămâni o sa găsești de munca. Poate stai o luna 2, lucrezi 2-3 zile și după iar stai. Depinde de noroc.
Nu ai nevoie de pașaport ca sa vi în Spania, poți circula cu buletinul.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt 5 milioane de someri in spania, toate familiile au cel putin un membru in somaj, cel putin unul.Nu merge nimic, se inchide totul, oamenii traiesc din ajutorul social sau somaj.Nu te increde in "masinile, casele si vorbele" desarte a celor care locuiesc in spania, viata este extrem de grea.Stau de 5 ani in spania si majoritatea romanilor pe care ii cunosc nu au de lucru.Eu sunt in somaj de 1an si 3 luni, sotia si baiatul cel mare au 1 an de cand nu gasesc de lucru, traim din somajul meu si ajutorul social al sotiei, baiatul mai gaseste cate ceva din cand in cand pe plaja la restaurante dar nu. i ajunge pentru motorina si pentru tigari.Rudele mele sunt in somaj, am 1 prieten care a renuntat la ipoteca pentru ca nu avea cu ce sa o plateasca.Salariile si pensiile vor scade de luna viitoare la fel ca in romania.Noroc exista, dar in ziua de astazi mai bine il cauti langa familia ta.

| kr.mdy a răspuns:

Poti sa incerci, dar trebuie sa stii spaniola, o sa fie f greu nu te astepta din prima sa ti iasa, cauti de munca la interneturile lor, se numesc locutorio si acolo au anunturi puse cu ceea ce se cauta, mai mult infirmiere. dar insista, intra in baruri intreaba etc.succes!