| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! As avea și eu o întrebare legată de pașaport! Eu ar trebui sa plec din tara pe 15 iunie dar locuri disponibile la pasaport in București sunt după 14 iulie! As putea sa merg neprogramata la pasaport? Și dacă da, cum procedez?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De putut sa mergi nu-i nici o problema din partea ta, doar ca nu vei fii primita la pasapoarte fara programare, ca nu mai mergem ca la piata acolo, fiecare cand vrea.

Doar daca ai Contract legal de munca, care incepe la 15 iunie, atunci poti depune actele la "urgenta" si atasa copie dupa acel contract.

Daca este doar o plecare de placere/ vacanta/ excursie, atunci nu vei primii nici o programare in avans si va trebuii sa mergi pe 14 iulie, asa cume sti programat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai atât de nevoie de pașaport vezi, fără glumă, că în Sălaj te poți încă programa pentru 30mai sau 2-3iunie. Bineînțeles dacă ești dispusă la acest efort pentru pașaport

Răspuns utilizator avertizat
| RxTx a răspuns:

Ți-am găsit eu locuri libere
Uite luni marți sunt locuri libere la Vișeu La Sighetul Marmației
La Sibiu
Vaslui

Intru pe site te uiți și la alte orașe sau capitale de orașe
Te programezi de exemplu la Drobeta Turnu-Severin

Și gata iei trenul te duci sa ajungi la timp sa nu întârzii și rezolvi problema
https://www.epasapoarte.ro/

| Vântulalb a răspuns:

Degeaba te duci neprogramata. Nu au cum sa te primeasca. Chiar si la urgente daca vrei, tot trebuie sa faci programare.
Insa, poti face pasaportul in orice localitate din tara. Cauta si vezi unde sunt locuri libere mai devreme. In functie si de posibilitatile tale de deplasare.