| Jony123 a întrebat:

As vrea sa urmez o cariera militara dupa ce termin liceul (peste 3 ani), as avea de ales intre militar (la o unitate militara), jandarm sau politist (politistii nu sunt militari, dar nu e o problema asta), ma mai gandeam si la pompier.
Voi care credeti ca ar fi mai buna atat ca bani dar si ca frumusetea meseriei in sine. spuneti-mi cate ceva despre fiecare in parte, detalii si eventual parera voastra si apoi ma mai gandesc eu.
Dau funda la un raspuns calumea!

Răspuns Câştigător
| apocalipso1994 a răspuns:

In opinia mea, cu siguranta te poti baza pe o cariera militara,deoarece cred ca un popor nu poate ramane niciodata fara aparare,deci nu ai cum sa ramai fora serviciu,in plus,daca ai sange in vene, te poti alatura echipelor de lupta care pleaca in tari ca Afganistan, Irak unde cu siguranta poti castiga bani frumosi.Acestea ar fi avantajele pe care le are in plus fata de celelalte si cariera pe care eu as alege-o.

8 răspunsuri:
| Cris_Cristi_1990 a răspuns:

Te poti uita putin pe aici http://mapn.ro/ eventual aici http://www.forter.ro/ro/arme/.

| apocalipso1994 a răspuns:

Pai ce sa zic,fiecare meserie este frumoasa in felul ei...
Armata: o meserie foarte frumoasa tinand cont de activitatile interesante pe care la faci,dar totusi nu trebuie sa ne bazam pe ceea ce vedem la Tv,ca orice meserie are avantaje si dezavantaje,munca brutala in unele cazuri si trebuie sa te obisnuiesti cu respectarea ordinelor.
Jandarmeria: Cu adevarat un job foarte frumos, dar cum spuneam fiecare are avantaje si dezavantaje, unul dintre ele ar fi riscul la care te impui in momentul serviciului.

| Jony123 explică (pentru apocalipso1994):

Aha, si pompieri si politie, continua cum ai facut si cu armata si jandarmeria, poate iti dau fundawinking pana acum ai cel mai bun raspuns.
Mai astept si altele...

| apocalipso1994 a răspuns:

Pompierii si Politia...sincer nu sunt bine documentat in ceea ce priveste salariul de pompier,insa ceea ce este sigur cel de la politie lasa de dorit, tinand cont de anii pe care-i petreci invatand si de examenul pe care il dai in momentul cand alegi aceasta cariera care zic eu este unul destul de greu, spun asta pentru ca daca acum 2-3 ani salariul unui agent de politie era modest,cat sa te multumeasca,cu noile legi prin care s-a impus micsorarea lor nu este deloc satisfacator.
Pompierii,iarasi o meserie frumoasa,"avem multe in comun",pe cate de frumoasa la fel de riscanta,poate mai riscanta ca jandarmeria. Spun asta pentru ca in momentul in care ti-ai ales aceasta meserie,esti constient ca tu vei fi pe locul doi iar persoana care are nevoie de ajutorul tau va fi mereu pe primul loc,indiferent de domeniul de activitate pe care il ai ca pompier,"incendii,SMURD etc"
Sper ca ti-am fost de ajutor,cu toate ca in alegerea meseriei potrivite pentru tine trebuie facuta de tine, bineinteles si cu sfaturile altora, mai bune sau mai putin bune.winking

| Jony123 explică (pentru apocalipso1994):

Ok, dupa parerea ta, care din aceste meserii ar fi mai buna? tinand cont ca e foarte posibil sa se schinbe treaba (criza si maj. problemelor financiare) dupa 3 ani? Si cu asta te las si iti dau funda, desigur daca raspunziwinking big grin

| Jony123 explică (pentru apocalipso1994):

Merci mult pentru raspunsuri... big grin

| apocalipso1994 a răspuns (pentru Jony123):

In opinia mea, cu siguranta te poti baza pe o cariera militara,deoarece cred ca un popor nu poate ramane niciodata fara aparare,deci nu ai cum sa ramai fora serviciu,in plus,daca ai sange in vene, te poti alatura echipelor de lupta care pleaca in tari ca Afganistan, Irak unde cu siguranta poti castiga bani frumosi.Acestea ar fi avantajele pe care le are in plus fata de celelalte si cariera pe care eu as alege-o.

| negru30 a răspuns:

Tu alegi ce doresti sa practici in viata

| 4ever23 a răspuns:

Dupa parerea mea... alege cu totul altceva!