| Ramo137 a întrebat:

Asistent farmacie ori asistent medical generalist? Care dintre profesii este mai indicat sa urmez?
Salariu?
Ce face fiecare?
Detaliati va rog,
Multumesc

1 răspuns:
| Oana92 a răspuns:

Depinde ce iti place tie mai mult si la ce te pricepi. Ca degeaba vrei farmacie daca esti bata la chimie si degeaba vrei asistent medical daca lesini cand vezi sange...

Eu una as alege asistent medical. Pentru ca sansele de angajare sunt mai mari (spitale, clinici private, firme, scoli, etc), mai poti face si un ban in plus (o injectie la un vecin, un tratament la altul, etc) si poti lucra si in alta tari. Ca asistent farmacist s-ar putea sa te impiedici de cei care sunt farmacisti cu facultate si sa nu ai loc de ei. Si poti lucra doar in farmacie sau plafar, iar in alta tara ar fi destul de greu sa iti gasesti un loc de munca in domeniu.