| painecuzahar a întrebat:

Ati mintit vreodata in CV? V-au prins?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Nu ai niciun avantaj. Dimpotrivă.

| Violleta2022 a răspuns:

Niciodata, fiindca se poate verifica.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt angajator si crede-ma ca am prins destui cu minciuna, ca se pun intrebari clare, se cere descrierea unui proces, esti intrebat ce ai face intr-o anumita situatie si unul care nu are habar, se incurca sau amuteste.
In ce privesc declaratiile tale din CV, se pot verifica cu usurinta, sunand la companiile pe unde a lucrat respectivul. Nu se poate verfica compania unde lucreaza in acel moment, dar la joburile anterioare, da, se pot verifica.
Sa nu uitam ca perioada de proba este (la majoritatea) de 3 sau chiar 6 luni, timp suficient ca sa-ti dai seama cand cineva minte, sau se preface ca stie cum sa lucreze cu anumite programe.
Nu te sfatuiesc sa minti, dimpotriva, spune intotdeauna adevarul si arata-te dispus sa inveti programe si sisteme noi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, de ce sa îmi pun singur bete in roate și să îmi fac viața grea?

| painecuzahar explică (pentru suntserios):

Nu stiu. Multi mi-au zis ca ei baga vrajeala in CV. Eu m-as simti cu musca pe caciula sa mint

| suntserios a răspuns (pentru painecuzahar):

Treabă lor. Tu m ai întrebat pe mine.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,nici nu trebuie

| StoicAnalysis a răspuns:

Da. la hobby-uri. Am pus ca fac drumetii montane des. Dar eu abia de vad muntele o data la un an sau doi. La hobby-uri poti pune orice minciuna iti trece prin cap, atata timp cat ele nu se vor verifica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nu mă complic cu așa ceva. Oricum se afla. Mai bine sa fii transparent.

| 1234568807 a răspuns:

Degeaba minti in cv, abilitatile tale se vor descoperii

| pufulescu0o a răspuns:

Poti spune mai exact despre ce minciuna este vorba? Unele merg foarte bine, altele deloc.
Eu mi-am " umflat" perioadele de angajare pe la diferite firme pentru a acoperi timpul in care am fost fara job. Dar nu am indraznit sa scriu acolo, de exemplu in cazul meu, ca am experienta cu autoturismele BMW sau Porsche sau ca sunt mare electronist. S-ar fi vazut in cinci minute ca nu am pus mana in viata mea pe asa ceva, ca mecanic!