Întrebare recomandată | ciprian32Ph a întrebat:

Bine v-am gasit! Am si eu o intrebare, de fapt, mai degraba ar fi o rugaminte. Trec printr-o perioada cumplita din punct de vedere financiar si ca atare, adresez o intrebare tuturor celor ce ma pot ajuta in acest sens. Cineva imi poate oferi ceva de munca? Fie chiar pentru o ora, o zi, sau pe perioade mai lungi. Nu cer nimic gratis si nu as accepta, nu vreau alt ajutor decat sansa de a-mi castiga singur un banut. Am 32 ani, nu sunt vreun golan sau viciat, sunt doar intr-o disperata situatie. locuiesc in Ploiesti, Prahova si intrebarea mea se adreseaza celor din acest oras. Sunt dispus sa muncesc absolut orice, de la constructii la spart pietre sau sapat santuri. Anuntul meu este cat se poate de serios si am nevoie de astfel de ajutor. Vreau sa lucrez absolut orice, daca cineva are ceva de facut, il rog sa se gandeasca si la mine. acesta este singurul ajutor pe care il cer. Va multumesc celor ce mi-ati citit textul.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Si daca ar avea o meserie, credeti ca il angajeaza cineva, doar pentru asta? Ori trebuie sa fie foarte bun in domeniul lui(si concurenta poate sa fie destul de mare), ori sa fie mai multe locuri de munca.Si in situatia tarii noastre,se vede cate locuri de munca sunt.
Omul cere sa munceasca ceva, orice, ca sa castige niste bani si DUMNEAVOASTRA, il intrebati de meserie!
Fara suparare, dar omul are nevoie si de o vorba buna!

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nici o meserie la 32 de ani?

| darrio2007 a răspuns (pentru pietrean):

Inainte de vorba buna omul are nevoie de bani.Pe site-ul asta nu va gasi asa ceva.L-am intrebat pentru ca are o varsta.La care putini nu au o meserie la baza. Daca nu are inseamna ca nu i-a placut sa invete.

| pietrean a răspuns (pentru darrio2007):

Nu traiti in Romania?

| darrio2007 a răspuns (pentru pietrean):

Ba da.De ce?

| pietrean a răspuns (pentru darrio2007):

Intrebarea era retorica!
Sunt multe persoane,care au invatat,au studii superioare chiar si nu-si gasesc loc de munca(chiar si sub calificarea lor)Traiesc in Moldova,de atata timp,dar ca acum,nu cred ca afost mai greu!
Altii,nu au puterea financiara,sa inceapa ceva pe cont propriu si chiar nu as recomanda asa ceva,acum.
Se vede,dupa cum scrie,ca nu este un barbat needucat, fudul, pretentios, din acest motiv, nu prea am agreat modul DUMNEAVOASTRA de adresare.

| darrio2007 a răspuns (pentru pietrean):

Nici o problema.Dar intalnesc multi pe aici, pe site, care una spun in intrebare si alta intr-un comentariu facut unui raspuns primit.De la mine sau de la altcineva.Adica se cam contrazic singuri.De-asta sunt mai sceptic.

| ciprian32Ph explică (pentru darrio2007):

In primul rand va multumesc pentru atentie si raspuns. Ba da, am o meserie, chiar mai multe calificari. Am absolvit facultatea de istorie si patrimoniu, specializarea "Conservarea si restaurarea operei de arta", in cadrul universitatii Lucian Blaga, Sibiu. Mai si cateva alte atestate, de lb. engleza, pictura, desen. Am lucrat in constructii aproximativ 4 ani, deoarece toate atestatele si calificarile mele nu au alta utilizare in afara de-a umple sertarele. Sa fie oare gresit ca un om, cu sau fara studii cauta prin orice mijloace sa-si castige existenta, pe cai legale si fara a recurge la cai imorale? Itm-ul, anunturile in ziare, fluturasii pe stalp, nimic din toate acestea nu m-au ajutat, iar eu nu am la dispozitie prea mult deoarece fiecare zi este o "lupta". nu vreau sa intru in detalii. ce ma deranjeaza este faptul ca prima Dumneavoastra "observatie", a fost ca nu mi-a placut sa invat. chiar de-ar fi fost asa, oare oamenii mai putin "dotati", nu merita sa traiasca? nu le este permis sa-si castige existenta onest sau imediat ridica semne de intrebare?

| darrio2007 a răspuns (pentru ciprian32Ph):

Cred ca te-am cam bagat in aceeasi oala cu altii.Imi cer scuze daca am fost penibil. Sper sa gasesti ceva.

| LifeIsFine6243 a răspuns (pentru pietrean):

Deci eu am 20 de ani, si la fel ca si omul asta nu am nicio meserie! Am terminat liceul, am luat bacul, am reusit la facultate si apoi am renuntat dupa primul smestru. INSA am avut 3 joburi pana acum( cam putin stiu); si de fiecare data nu mi-a luat mai mult de maxim 2 luni sa ma angajez. As mai vrea sa mentionez ca nu am lucrat niciodata in contructii sau munci din astea necalificate. Sunt de parere ca acest om nu stie unde sa caute. DACA, chiar vrei sa ai un loc de munca si nu esti un lenes, iti faci un teanc de cvuri si pleci la drum, cauti in tot orasul, citesti ziarul si te uiti pe net dupa fiecare job care crezi ca ti se potriveste.

| pietrean a răspuns (pentru LifeIsFine6243):

Caz in familia mea:absolvent de facultate(turism si locuim intr-o zona turistica!), a fost angajat de doua ori pe posturi diferite de ceea ce a invatat in facultate, cu carte de munca, dar a fost disponibilizat din ambele.Acum,de 3 ani isi tot cauta de lucru(si in zona noastra,Moldova,sunt locuri putine de munca, somajul este mare, chiar si dupa ce multi au plecat prin Italia).CV-uri depuse nenumarate, interviuri nenumarate, ziare cumparate la 3 zile, net-ul folosit zilnic de dimineata cum se scoala,
dar nu mai are nici 20-22 de ani, nu poarta nici fusta de doua degete.Este lenesa(cand trebuie sa-si plateasca datoria la banca, pentru un apartament de 600 dolari)? Din cauza stresului continuu,s-a mai si imbolnavit! Noroc,ca are sotul un serviciu cat de cat,o mai ajutam noi.
Totul depinde si de zona in care traiesti:salariati, oameni care au o afacere rentabila, mai multi, atunci poti gasi un loc de munca mai usor(mai bine platit sau mai putin).
Din aceste motive, eu nu imi permit sa judec pe nimeni, nu pot face "lenes" pe nimeni.Ca la sfaturi,toti ne pricepem,dar trebuie sa luam in calcul si contextul in care traieste,de ce omul nu poate sa-si gaseasca un loc de munca.
Tu ai avut noroc(poate esti si foarte destept!),de ti-ai gasit un loc de muna(ba chiar trei), altii poate sunt prosti si lenesi, dupa tine, dar totusi ei sunt muncitori si responsabili si asta inseamna ca o sa-si gaseasca un loc de munca sau vor incepe o afacere personala, in cazul in care economia o sa dea semne de prosperitate.

| LifeIsFine6243 a răspuns (pentru pietrean):

NU stiu. Deci eu stau in Sibiu, un oras mic in comparatie cu altele. Si apropo crede-ma sunt foarte lenes, mi-a luat de fiecare data 2 luni sa ma angajez pentru ca pur si simplu imi era lene sa ma duc sa colind orasul si sa las cvuri. Si imagineaza-ti ca eu nu am nicio calificare si am gasit de lucru intr-un oras mic. Casieri se cauta peste tot. Supermarketuri, case de amanet si de schimb valutari, magazine etc. Acesta este cel mai bun job pentru cazuri fara facultate sau cu facultate dar care nu isi gasesc job in domeniul studiat. Ma rog poate ai dreptate si am fost doar eu norocos.

| pietrean a răspuns (pentru LifeIsFine6243):

Da,ai fost "norocos".dar stai si intr-o zona a tarii, mult, mult favorizata, din punct de vedere financiar si economic.La noi,in Piatra Neamt,este foarte greu.
In ceea ce priveste,angajarea pe un post, sa zicem fara calificare(casier, vanzator), spre surprinderea noastra, nu aveau nevoie de cei care au studii superioare! Acum 2-3 ani,a inceput sa scartie economia pe la noi,in orice domeniu(si eu stiu ce vorbesc,deoarece sunt administratorul unei societati), anul trecut, a fost foarte rau(eu una am incetat activitatea provizoriu, dar am iesit si la pensie). Moldova, este vai de mama ei!
O zi buna iti doresc!

| pietrean a răspuns (pentru darrio2007):

Si daca ar avea o meserie, credeti ca il angajeaza cineva, doar pentru asta? Ori trebuie sa fie foarte bun in domeniul lui(si concurenta poate sa fie destul de mare), ori sa fie mai multe locuri de munca.Si in situatia tarii noastre,se vede cate locuri de munca sunt.
Omul cere sa munceasca ceva, orice, ca sa castige niste bani si DUMNEAVOASTRA, il intrebati de meserie!
Fara suparare, dar omul are nevoie si de o vorba buna!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
inteleg situatia ta si ca tine sunt multi, solutia nu o vei gasi aici, intra pe site-uri cum ar fi tocmai.ro si intra la sectiunea Locuri de munca..incearca prin ziare/poti lipi fluturase pe stalpi lasand numarul tau de telefon/rasfoind ziarele cu mica publicitate..aici dam ajutor virtual si majoritatea sunt minori si nu cred ca este solutia rezolvarii tale.
O zi frumoasa sa aihappy

| ciprian32Ph explică (pentru caramela):

Multumesc frumos pentru atentie si pentru gandurile bune. am incercat mai multe cai, dar esuate toate, probabil din cauza sarbatoriloe si a anotimpului. Iarna se restrang activitatile si un loc de munca este mult mai greu de gasit. Multumesc inca o data, sanatate si mult succes!

| pedobear a răspuns:

Ciprian, poti gasi foarte usor de lucru in Bucuresti in parc la Opera dupa 10 seara.

| pietrean a răspuns:

Te inteleg ca iti este foarte greu, sa-ti gasesti un loc de munca, chiar si la "negru", dar peste tot este greu.Sunt oameni cu facultate si nu isi gasesc de lucru,nici macar ca vanzator intr-un magazin! Mai ales in zona mea,este si mai greu.
Aici,posteaza mai mult copii,tineri,pe care ii preocupa mai mult sexul(nu chiar majoritatea,dar cei mai multi).Dar,poate prin parintii lor,daca postarea ta ii v-a sensibiliza,poate iti v-a intinde cineva o mana de ajutor.dar sfatul meu,ar fi sa cauti prin alte mijloace un loc de munca:anunturi in ziar, la Fortele de Munca, Somaj, poti sa mergi la niste angajatori, care banuiesti ca ar avea nevoie de mana de lucru.
Succes si incearca sa infrunti greutatile, ca poate o sa vina si pentru tine o zi buna!

| ciprian32Ph explică (pentru pietrean):

Va multumesc foarte mult pentru incurajari si pentru gandurile bune. Am incercat din pacate toate caile de-a gasi o activitate insa fara succes. Probabil se datoreaza si perioadei de sarbatori, poate chiar a anotimpului, iarna se restrang angajarile, activitatile. Va urez sanatate si fericire si succes in viata!

| ciprian32Ph explică:

As vrea sa mai adaug ceva despre mine, pentru ca am vazut prezente intrebari de felul: "N-ai nicio meserie", "ce ai facut pana acum", etc. Am absolvit o facultate, istorie si patrimoniu, specializarea "conservarea si restaurarea operei de arta", in cadrul universitatii Lucian Blaga, Sibiu. Am alte cateva atestate, lb. engleza, operare pc, atestat desen, atestat pictura. am lucrat cc. 4 ani in constructii. am permis auto. etc. nu este vorba de comoditate sau rea vointa, ci doar de simplul fapt ca nu am reusit sa gasesc nimic de munca, ori pentru ca nu am relatiile potrivite, fie pentru ca tara noastra draga a coborat sub nivelul acceptabil de trai. Prefer sa fiu gresit inteles in incercarea de-a gasi un mod onorabil sa-mi castig existenta, decat sa umplu spatiul la stirile de la ora 5, daca ma intelegeti. va multumesc pentru atentie si timp acordat citirii. Multa sanatate tuturor!

| caramela a răspuns (pentru ciprian32Ph):

Bunahappy
este adevarat ce zici tu..fiind perioada "moarta" in acest sezon e greu sa gasesti un loc de munca, dar nu te descuraja, putina credinta nu strica si nici nu face rau nimanui..lumea e datoare sa te judece/sa te catalogheze ca fiind un no name si uite asa judecam fara sa stim ce este in spatele pc-ului si fara sa stim ca multi sufera din aceasta cauza..lipsa unui loc de munca..ca si tine, ginerele meu a terminat o facultate si crezi ca usile ii sunt larg deschise? nu nu..sa se trezeasca ca ii zice un muncitor ca ce tu nu sti ca nu se mai ia in calcul facultatea? asa ca, capul sus/gandirea pozitiva si cu bunul Dumnezeu inainte..fiica mea este studenta, dar nu s-a descurajat si nici nu este negativista, mereu imi zice ca va veni vremea cand se va pune accent si pe cei cu studii superioare.cel putin gandeste pozitiv.
O zi frumoasa sa aihappy