anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

A inceput sa ma intereseze foarte mult cariera de redactor lingvistic. Oferiti-mi si mie mai multe informatii despre acest job! Ce studii imi trebuie, ce fel de firme angajeaza redactori, unde pot gasi ajutor pentru un viitor loc de munca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine sunt si cu ce se ocupa? Redactorul tehnic sau lingvistic pregateste spre publicare din punct de vedere lingvistic si stilistic diferite manuscrise.
Care sunt îndatoririle postului? Obligatiile includ: sa preia manuscrisele de la autori si sa le adapteze din punct de vedere lingvistic si stilistic, în conformitate cu tipul publicatiei, al nivelului lor literar sau tehnic, sa faca schimbarile necesare agreate în prealabil cu autorul. Sa încheie contracte cu autorii, cu revizorii si cu traducatorii.
Unde se desfasoara activitatea si în ce conditii? În birouri.
Ce instrumente / echipamente folosesc? Tehnologia informatizata si alte echipamente de birou.
De ce aveti nevoie pentru a reusi? Sa fi terminat o facultate si sa abordati munca sistematic.
Job-uri cam greu cam toate oportunitatile sunt inchise de rude prieteni vecini...

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu-i spui simplu corector? Doamne fereste...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hargiog, te crezi mai inteligent daca ii spui "corectare" sau cum? Daca nu ai de gand sa imi raspunzi la intrebari poate ca ar fi cazul sa accezi altele si sa ma lasi pe mine in pace cu "inteligenta" ta.Bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bulina rogu-te, de cite ori postezi, sa specifici si ca respectivul(a) sa se abtina.Sau crezi ca da lumea in git sa-ti raspunda? Si nu prea vad unde e asa mare jignirea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciog, abtine-te! Nu de alta, dar te faci de raswinking