| Gabytsha a întrebat:

am 18 ani si sunt in clasa a 12a la profil stiinte sociale. As vrea sa dau la facultatea de litere din Pitesti pentru ca imi place limba engleza si as vrea sa invat si alte limbi straine doar ca nu stiu cu ce se mananca aceasta facultate, nu stiu ce profile are. Stiu ca facultatea de litere are un profil de literatura limbii engleze sau ceva de genul dar nu as vrea aici sau limbi moderne aplicate doar ca pe internet imi apare engleza-franceza si nu imi place deloc franceza, as vrea sa invat engleza si sa imi aleg o alta limba, italiana daca as putea.Imi puteti spune exact care sunt profilele acestei facultati si ce presupun? Multumesc anticipat. happy

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pe site-ul oficial te-ai uitat?

Acolo scrie CLAR că ai :
* Română - Engleză
* Română - Franceză
* Franceză - Engleză
* Engleză - Franceză/Spaniolă/Germană
* L.M.A. - Engleză & Franceză!

Vezi detalii la linkul :
http://www.upit.ro/facultati/facultatea-de-litere/admitere-2013-flit.html

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Deci, ai observat că NU este Italiană sad

În plus, nici o limbă străină NU se studiază ( începe ) "de la zero" - TREBUIE să ai ceva cunoştinţe la limba respectivă!