| Teodora_Timea_2001 a întrebat:

Buna,am nevoie de un raspuns concret si adevarat de la cineva care chiar se pricepe sau lucreaza in domeniul acesta.
Sunt clasa a 12 a si va urma sa dau bacalaureatul iar dupa as vrea sa ma fac educatoare, problema este ca eu nu am facut liceul pedagogic iar intrebarea mea este daca trebuie sa mai fac si facultatea de pedagogie sau conteaza doar liceul facut si bacul luat?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"dau bacalaureatul iar dupa as vrea sa ma fac educatoare"

gresit! mai trebuie să faci ceea ce ai zis și tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să te faci educatoare ai nevoie fie de liceul pedagogic, fie de facultatea de Științe ale Educației.

| Teodora_Timea_2001 explică (pentru anonim_4396):

Merita sa ma fac educatoare? am inteles ca nu se plateste cum trebuie

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca gasesti un loc unde nu se bate nimeni pentru el este posibil ca te tina ca suplinitor, dar asta inseamna examen anual. Daca faci o facultate in domeniu vei reusi sa te titularizezi mai repede si, functie de medie, sa te titularizezi si unde doresti. Cat despre salariu un invatator/educator debutant primeste 3.197 de lei brut la care se mai adauga si spor daca esti la tara si nu mai stiu ce. Aia inseamna circa 2000 lei in mana. Nu-i prea mult dar gandind ca lucrezi intr-un mediu stresant (mai putin stresant ca in invatamantul gimnazial) dar pentru 5 ore si nu dai cu sapa pe camp sau la lopata pe santier... Daca ramane la putere PSD-ul vor sa faca salariul la 3961 lei. Tu decizi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Teodora_Timea_2001):

Salariu crește odată cu vechimea și cred că este suficient de mare, ținând cont că o educatoare nu are cine știe ce muncă grea de făcut. Merită, pentru că o să ai un program lejer, vacanță de vară/iarnă/primăvară, un mediu de lucru liniștit și plăcut etc.

| Alicezzz a răspuns:

Ma scuzi ca te intreb, te faci educatoare pentru ca ai vocatie spre asa ceva?! Sau te faci pentru salariu si plocoane?! Intreb pentru un prieten?‍♀️?