| Anemona21 a întrebat:

Bună, am nevoie de un sfat. Imi e foarte greu sa aleg în a face facultatea de drept sau facultatea contabilitate. Am terminat mate info, iar la bac am avut 9, 50 la romana si 6, 50 la mate. Mate nu e punctul meu foarte, dar nu stiu cat de grea e matematica din contabilitate. La bac am avut m1. Sunt obișnuită cu gândirea exactă și cu matematica de nivel mediu. M-am gândit la drept pentru ca sunt pasionată de română și imi ofera multe oportunități după. Dar toată lumea imi spune ca e o facultate extrem de grea, nu țin să ajung neapărat avocat, dar am văzut multe joburi interesante. Nu stiu ce sa fac...

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

"M-am gândit la drept pentru ca sunt pasionată de română"
Oare tu stii ce inseamna dreptul? Da, e o facultate extrem de grea.
Apoi, diferenta intre contabilitate si drept e foarte mare.

| Eireann a răspuns:

Dreptul e o facultate grea dar in fiecare an o termina cateva sute de oameni ( cel putin). Deci daca ei pot tu de ce nu? Partea mai
putin buna este ca o sa trebuiasca sa concurezi cu toti pentru locuri de munca si din pacate sunt prea multi absolventi si prea putin locuri pentru ei pe piata muncii. Colege de liceu ( am facut filologia deci multe au mers la Drept) absolvente care una lucreaza receptionera la un hotel, alta agent imobiliar. Mai sunt 2 care chiar profeseaza dar asta pentru ca au intrat in afacerea de familie la birouri de avocatura sau birouri notariale. Mult succes!

| Daz01 a răspuns:

Facultatea de drept (generic vorbind) îți oferă câteva oportunități destul de bune (ex. meseriile de avocat și magistrat), însă foarte greu ajungi să profesezi. Este un domeniu frumos din care poți dobândi multe cunoștințe și experiențe. Dacă nu-ți place ingineria, dreptul este cea mai bună alegere chiar dacă nu vei profesa. Este imporant să știi cum funcționează societatea, ce sunt actele normative și cum trebuie să te comporți în carieră. Succes.