| Darkshadoww a întrebat:

Buna happy
Am o întrebare, acum ceva timp am urmat cursurile unei postliceale, toate locurile erau la buget acum as vrea sa ma inscriu la o a doua.Stiu ca ai dreptul doar la o singura postliceala/ facultate la buget pe a doua trebuie sa o platesti. Intrebarea este: daca prima a fost la buget pe a doua trebuie sa o platesc indiferent daca in urma sustinerii de admitere o sa ocup un loc la fara taxa?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate asa spune legea, ca poti beneficia 1 singura data in viata de buget, restul studiilor platindu-se din buzunarul propriu.
Tu nici macar nu te poti inscrie la locuri fara taxa, pentru ca este o ilegalitate si te vor verifica oricum.

| Darkshadoww explică (pentru Violleta2022):

Postliceala este la privat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu nu ai cum să ocupi un loc fără taxă.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, indiferent de punctaj vei fi la taxa pentru ca pe prima ai făcut-o in regim bugetat.

| Darkshadoww explică (pentru Nirvanaaa):

Da dar prima avea toate locurile la buget deci oricum nu o plateam

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Darkshadoww):

Nu are treaba. Tot a fost loc bugetat, iar statul oferă o singura școlarizare. Restul plătești.

| Darkshadoww explică (pentru Nirvanaaa):

Ok merci pentru raspuns