| l0renna93 a întrebat:

Daca am terminat acum 2 ani o facultate la buget iar acum vreau sa ma inscriu la alta facultate, am dreptul sa intru din nou la buget? Am media necesara dar din cate am inteles intri automat la taxa daca faci a doua facultate...dar nu sunt sigura de aceea pun aceasta intrebare. Mentionez ca facultatea la care vreau sa ma inscriu in iulie e in alt oras deci alta universitate decat cea unde am terminat prima facultate(nu stiu cat conteaza dar am zis sa precizez). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face a doua facultate numai la taxa sau si la buget daca platesti prima facultate, conform art.142 din Legea nr.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| l0renna93 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult amandurora pentru raspuns!

| Makeithappen a răspuns (pentru Ioandelasal):

Bună! Dar dacă am beneficiat și de bursă de studii, pe lângă locul la buget, în cadrul primei facultăți, ar trebui restituita și bursa sau numai taxa de școlarizare? (pentru a beneficia de loc la buget la a doua facultate)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Makeithappen):

Nu trebuie restituita bursa de studii dar nu vei mai beneficia de bursa la a doua facultate.
Conform Anexei nr.2 la HG 558/1998, citez:
"13. Studenţii care urmează concomitent doua specializări în instituţii de învăţământ superior de stat pot beneficia de burse de la bugetul de stat numai de la una dintre instituţii, cu condiţia ca numărul total al anilor în care beneficiază de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa.
  Absolvenţii cu diploma de licenţa care urmează o a doua specializare sau studenţii reinmatriculati pot beneficia de burse de la bugetul de stat, cu condiţia ca numărul anilor în care au beneficiat de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa."

| Makeithappen a răspuns (pentru Ioandelasal):

Răspunsul îmi este de folos. Mulțumesc frumos!

| NelutuNel a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca in schimb nu am terminat facultatea? Sunt student la o facultate la buget si vreau sa ma inscriu la a 2-a. Pot continua cu cele 2 in paralel insa doar la una dintre ele la buget iar la cealalta la taxa.
Intrebarea mea e, daca la cea actuala unde studiez in prezent, din 3 ani de studii cat prevede, am facut 2 si renunt pentru a ma transfera la cealalta, adica pentru a incepe a 2-a facultate. La cea din urma voi continua sa platesc taxa sau voi beneficia si de loc la buget?

| Ioandelasal a răspuns (pentru NelutuNel):

Vei intra pe loc cu taxa, daca exista locuri si cu taxa. Daca nu exista va trebui sa platesti cheltuielile de scolarizare la actuala facultate.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Statul subventioneaza doar un singur ciclu universitar. Tu ai beneficiat deja de acest lucru. Orice alta facultate o faci, o vei face la taxa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai ai dreptul să faci altă facultate ( studii de licenţă ) "la buget" decât dacă PLĂTEŞTI taxa de şcolarizare aferentă primei facultăţi!

Deci, dacă consideri că taxa la prima facultate este mai mică decât la a 2-a facultate, atunci poţi să mergi acolo s-o plăteşti ( pe toţi anii studiaţi ), iar Adeverinţa primită va trebui s-o depui în dosarul de înscriere la a 2-a facultate.

Toate cele bune!

| Popa_Marcel_1974_nrk5 a răspuns (pentru bursuc001):

Buna. Am si eu o intrebare, am terminat facultatea de medicina dentara la Iasi. Iar acum, doresc sa intru la medicina generala. in ce conditii pota face acest lucru? multumesc.

| ancaanca084 a răspuns:

Buna! Ai mai reusit ceva cu taxa?