| HaiBună a întrebat:

Bună, am o întrebare: am media la purtare de 7, pot să fac examenul de admitere la școala de Jandarmerie? Am citit pe site-ul școlii de la Drăgășani media trebuie să fie 9. Se poate face ceva?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conditia este sa ai media generala la purtare a anilor de liceu de cel putin 9, nu conteaza media la purtare pe 1 an sau pe 1 semestru.
Daca media generala este sub 9 nu poti candida.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se poate face ceva, dar depinde de tine sa ai media bună la purtare, ca daca esti rau si violent in clasa atunci nu se poate face decat o exmatriculare frumoasălaughing

| HaiBună explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt nici una și nici alta. Depinde de mine ok dar sunt la ultimul an și nu cred ca media de 7 pot să o trasform în 9.

| Lukasssz a răspuns:

"Se poate face ceva?" in legatura cu ce?

| HaiBună explică (pentru Lukasssz):

Se poate intra cu o medie mai mică de 9 da sau nu. Dacă nu, ce pot să fac? Să las baltă strada asta?

| Mirel4412 a răspuns:

Daca ai media sub 9 nu poti sa te faci jandarm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca da, dar problema e complexa. E o cerinta neechiabila si probabil ca o sa ajungi in instanta cu asa ceva. Cel mai probabil instanta de contencios administrativ iti va da dreptate, iar daca instantele din Romania nu, atunci CEDO iti va da. Nu poti sanctiona pe cineva pentru intreaga viata din cauza criteriului astuia. Teoretic, chiar si daca omori pe cineva si te reabilitezi poti sa devii jandarm.

| HaiBună explică (pentru anonim_4396):

Ai dat un exemplu top?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HaiBună):

Ce exemplu top?