| ioana02 a întrebat:

Am o mare dilema, nu stiu la ce profil sa ma duc:la biochimie sau la filologie engleza.Biochimia e mai de viitor, parintii mei chiar si-ar dori sa devin medic, insa mie nu-mi prea place chimia. Unii imi spun ca daca ma duc la filologie nu voi avea o meserie de viitor, si as vrea sa stiu si parerea voastra.Inima imi spune sa aleg filologia deoarece imi plac romana si engleza, sunt materiile mele favorite, iar creierul imi spune sa aleg biochimia, ca poate ma voi obisnui pe parcurs, chiar daca nu-mi place. Voi ce parere aveti? Ce profil ar fi mai bun? Lsa ce facultate as putea sa ma duc dupa?

8 răspunsuri:
| Annie a răspuns:

Daca te duci pe profil de filologie engleza intra 12 iti vei obtine un atestat, poti face 2 facultati in acelasi timp una de medicina daca parinti tai isi doresc si o alta facultate cum ar fi facultatea de litere(ti-am dat un exemplu ca poate tu nu vrei facultatea de litere), iar cu acel atestat daca faci si facultatea in continuare te poti angaja pentru ca oricunde te-ai duce sa te angajezi iti trebuie engleza, eu te sfatuiesc sa faci ceea ce crezi tu ca iti este bine, parinti tai se gadesc sati asigure un viitor sigur... sfatuindute sa intri pe acel profil dar poti face bine mersi facultatea pentru a deveni medic nu are rost sa te complici inca din liceu cand ar trebui sa fie cei mai frumosi ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand, gandeste-te unde iti va fi mai bine. nu te lua dupa parinti sau alte persoane. E viitorul tau in joc.
Daca dai la biochimie, faci ffff multa fizica, chimie, bio (logichappy ).
Daca dai la filologie, faci multa romana, istorie + limba straina.
Daca dai la biochimie, te poti face medic, psiholog etc. Dar doar daca tie iti plac aceste meserii.happy Poti sa dai la medicina ( vei avea 6 ani e facul., din cate stiuhappy ).
Daca dai la filologie, poti ajunge profesoara, traducator, poti sa dai la drept, la fac. de litere etc.
Daca tie iti plac engleza si romana, parerea mea este sa te duci la filologie, mai ales daca nu iti place chimia.happy
GAndeste-te la ce facultate vrei sa dai, si vei alege profilul in facut de aceasta.
Multa bafta!winking

| IamFantastic a răspuns:

Stiu ca e cam tarziu sa dau un raspuns dar... Ascultati inima si fa ce iti place! laughing

| Bursache a răspuns:

Sa faci exact ce simti ca iti place

| ioana02 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, sfaturile voastre chiar m-au ajutat in incercarea de a decide ce profil sa aleg. sper sa iau cat mai curand o decizie, mai ales acum cand se apropie examenele...happy

| FreakAndFREAK a răspuns:

Si eu sunt la profil uman si iau note bune, dar nu cu usurinta laughing am colegi care aveau 10 pe linie in generala si acum au numai 3 si 4 (ei sunt la profil real) oricum ioana, profilul nu mai conteaza... poti sa te faci medic chiar daca o sa te duci la filologiewinking

| CrazyBarbie a răspuns:

Cam grea intrebre.Nimeni nu poate hotara pentru tine.La biochime e multa chimie,fizica,bio,mate(se pune accent pe materiile astea)dar si romana, limbi, info.La filo se pune accent pe romana si limbi. Dupa mine facultatea nu tine de liceu(adica daca merg la biochimie musai sa merg la farmacie apoi)normal ca daca urmezi o facultate cu acelasi profil ca la liceu e mai usor,dar daca inveti bine nu conteaza la ce profil ai fost la liceu.
Iti zic din propria experienta(eu is la filo)nu e deloc usor,e foarte mult de citit, eseuri, trebuie sa iti exprimi propria opinie etc.Si din experienta sorei mele(care e la biochimie)daca nu ai inteles chimia din generala, foarte greu recuperezi.
sper ca te-am ajutat. oleacatongue

| Ioana_1922 a răspuns:

Buna draga Ioana>big grin