| denisaelena24 a întrebat:

Am o dilema. Nu stiu ce sa aleg intre profilul de filologie si cel de stiinte ale naturii. Cand voi fi mare mi-ar placea sa devin doctor sau ceva legat de medicina dar acum ma bazez foarte bine pe engleza si lb romana si ele sunt printre materiile mele preferate. Si nu stiu ce profil sa aleg pentru liceu... Adica imi place mult filologia dar stiinte ale naturii m-ar ajuta mai mult la ce vreau sa devin. Voi ce ziceti? Ce sa fac? PS: vreau sa ma hotarasc cam de acum ca sa fiu pregatita la liceu. sunt clasa a 6 a.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!

Daca vrei sa te faci Doctor, pregateste-te de 6 ani de facultate + inca nu stiu cati de doctorat, masterat si alte prostii. Cei care trec de facultatea asta sunt niste eroi! Merita cel mai mult respect! Sa ai rabdare 10 ani sa inveti, foarte tare!

Poti sa mergi pe medicina si pe ramuri mai usoare (stomatologie, farmacie, etc) unde facultatea este mai usoara si mai scurta.

La filologie, daca vrei sa mergi, iti recomand sa mergi la filologie intensiv engleza(sau alta limba), altfel nu te duce! Daca mergi la intensiv o limba vei stii acea limba chiar bine, si vei avea studiile necesare pentru a face facultatea de drept, sa poti deveni avocat.

Alege ce-ti place, si intr-a 7a incepi Chimia (necesara medicinei), daca nu esti atenta la inceput, te va bantui in liceuhappy

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te decide chiar de pe acum, asteapta pana spre terminarea cl. a VIII-a. Sigur ca, daca vrei sa urmezi medicina, este mai indicat un profil de stiinte ale naturii, te va ajuta la admitere.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Dacă dorești musai să te faci medic, atunci te sfătuiesc să te duci la Științe ale Naturi. Ai mult de învățat la facultate, dar e bănos mai încolo.
Oricum, cine știe, poate ți se schimbă preferințele și vrei să te faci altceva. Nu te grăbi să decizi ceva nesigur, așteaptă.

| Negrita_Rebeca_1993 a răspuns:

Pai,daca doresti sa te faci medic, atunci e mai indicat dupa parerea mea sa mergi la Stiinte ale Naturii...dar nu te grabi foarte tare cu alegerile. Inca esti destul de micuta, in clasele un pic mai mari vin materii noi si poate iti vor placea mai mult! :*