| ali_9828 a întrebat:

am si eu o dilema, eu sunt cls a 12a la filo acum, si vreau sa devin profesoara de logica, psihologie sau filosofie, da nu stiu ce facultate trebuie sa urmez cand termin liceul, stie cineva?

Răspuns Câştigător
| ToxicGirl a răspuns:

Pai este in BUCURESTI: Universitatea Bucuresti
Facultatea de psihologie si stiintele educatiei ...in IASI: Universitatea "Alexandru Ioan Cuza"
Facultatea de Psihologie si stiinte ale Educatiei... TIMISOARA
Universitatea de Vest din Timisoara
Faculatea de sociologie si psihologie...CLUJ
Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca
Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Educatiei...CONSTANTA
Universitatea "Ovidius" Constanta
Deparatmenul Psihologie... sper sa te ajute cu ceva happy

6 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

La psihologie trebuie sa dai dupa poti preda toate aceste 3 materii bafta

| Eduard a răspuns:

Buna
Trebuie sa urmezi o facultate de filozofie/psihologie. In orice caz vei preda in toate aceste domenii, daca absolvi una din facultati.

Multa bafta!

| Zippy a răspuns:

Facultatea de filosofie (cred)

| Deyutzica a răspuns:

Daca vrei sa devii profesoara trebuie 100% sa urmezi Facultatea de Pedagogie.Crede`ma pentru ca eu sunt la Liceul Pedagogic si stiu ca pedagogia se ocupa cu copiii(adolescentii) care vor sa devina invatatori.

Sper ca te-am ajutat. Funda?

| krissu23 a răspuns:

In principiu ar trebui sa urmezi una din facultatile din domeniu: de filosofie, psihologie sau logica. Acolo o sa te poti inscrie la un curs special de pedagogie la care vei participa in fiecare an. Dupa ce termini licenta poti preda pana in clasa a 10-a. E un sistem mai complicat insa vei vedea acolo. Bafta!

| krissu23 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi obligatoriu la o facultate de psihologie si stiinte ale educatiei. Sunt anul I la istorie si toata lumea s-a putut inscrie la un stfel de curs care acum e gratuit. Cursurile si examenele le facem cu profesori de specialitate. E ca si cum ai face 2 facultati in acelasi timp. Nu stiu cati din cei de sus sunt la facultate si vor sa fie profesori. Daca nu ne/ma crezi, informeaza-te direct la facultati.