| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o dilema si vreau sa o rezolv o data pentru ca nu mai suport.

Deci am 16 ani si clasa a 9-a si pe viitor vreau sa devin antreprenor, faza e ca eu liceul il fac sa zic ca l-am facut..doar pentru diploma de 12 clase, iar eu in prezent am o sursa de venit de peste 3000 de lei pentru ca lucrez cu tata in constructii, el fiind seful echipei si pe viitor as vrea sa fac din meseria asta impreuna cu tata pentru ca are experienta de peste 20 de ani ca meserias o afacere si sa o dezvoltam pana la punctul in care o sa avem o firma de constructii in toata regula, el lucrand pe cont propriu si nu un simplu angajat.

Si acum dilema mea..as vrea sa ma las de scoala pentru ca as avea numai beneficii, oricum de angajat nici nu ma gandesc, as putea invata foarte multe de ce inseamna antreprenoriatul si sa am ocazia sa ma dezvolt foarte mult din mai multe puncte de vedere.

Intrebarea mea acum este daca in cariera de antreprenor te va incurca vreodata ca ai doar 8 clase.

Daca nu ai nici o treaba cu antreprenoriatul si nu stii niste informatii de baza in acest domeniu mai bine abtine-te.

Am zis de ce sa pierd timpul' pe bancile scolii pentru ca oricum la scoala mai mult dorm, mi se pare ca nu exista informatii ultile in invatamantul scolar, mai ales liceal.

Daca puteti sa imi dati niste sfaturi daca va pricepeti.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Viata este imprevizibila, si nu stii niciodata ce se poate intampla si poate ca toata treaba asta cu constructiile nu o sa mai fie rentabila. De aia zic mereu ca cel putin liceul trebuie sa il ai terminat, pentru ca daca apare ceva mai usor faci o facultate, dar greu mai reiei liceul.

Succes!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca zici ca mai mult dormi la scoala, ai sa ajungi antreprenor din părți. Numai proștii cu noroc ajung antreprenori. Daca au pe cineva inteligent care sa ii indrume.

| Denisbog a răspuns (pentru darrio2007):

Ba ce mentalitate, deci tu zici ca educatia inseamna scoala?
Nici nu ma mai stresez sa iti explic

| darrio2007 a răspuns (pentru Denisbog):

E clar ca n-ai inteles nimic. Nici eu nu ma stresez sa-ti explic.

| Digikey a răspuns:

Tentatia este mare sa te lasi de scoala cand ai banii tai, ideea este ca poti castiga cu putin efort de zeci de ori mai mult daca termini scoala si eventual o facultate.
Imagineaza-ti ca poti face tu proiectele la constructiile cu pricina, sa alegi echipele care sa lucreze etc.Vii doar sa controlezi din cand in cand cum merge treaba, in loc sa stai in genunchi sa pui tone de gresie.
Asa sa cari saci toata viata o sa te lase spatele pana la urma. Poate o sa-ti gasesti una cu sapte clase care sa-ti toarne 5 puradei si sa mulga vaca dimineata.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Digikey):

Deviezi rau

| Digikey a răspuns (pentru Andrei200202):

Bai mucea, la ce dracu te pricepi sa dai sfaturi?
https://www.tpu.ro/......-salariat/

| Denisbog a răspuns (pentru Digikey):

Cum zici tu vreau sa ajung doar ca dupa facultate o sa am deja 20 si ceva de ani si nu o sa am fonduri pentru a face treaba asta. Acum pot creste treptat firma si prind si experienta, nu ma arunc dintr-o data..si in plus am si o cunostinta, prieten de familie, care este antreprenor si ma poate ajuta

| 09Ioana09 a răspuns:

Eu zic macar sa ai liceul. În ziua de azi nici cu facultate nu iti găsești loc de muncă. Fara scoala poate o sa iti mearga bine o perioadă dar poate candva o sa ai nevoie de ceva mai multa scoala iar atunci se sfârșește cu binele

| Denisbog a răspuns (pentru 09Ioana09):

Am spus mai sus ca nu ma angajez nicaieri..pff