| Andrei200202 a întrebat:

Mi se pot cere daune morale avand in vedere ca sunt minor, nu detin bunuri, nu sunt salariat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca se pot cere, daca ai peste 14 ani si nu raspund parintii in locul tau, in baza raspunderii delictuale pentru fapta altuia.
Aceasta nu inseamna si ca reclamantul le-ar primi, depinde de ce ai facut, daca este indreptatit sa le primeasca si poate proba aceasta.
Ca le va putea executa sau nu este o alta problema, mai ales ca daunele morale au termen de prescriptie de 3 ani de la data cand au fost acordate si in acest termen poti dobandi bunuri sau bani.