| Saturnz a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de 2 universitati din Bucuresti. Care este mai buna dintre Universitatea Romano-Americana si Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir? Va rog, justificati raspunsul. Multumesc, dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Puteam sa jur ca se afla o poveste de genu' in spate.
Uite care-i treaba, voiam sa-ti scriu un roman lung si plictisitor, dar am sa ti-o zic cat mai pe scurt si direct. Atat timp cat ele nu semneaza in locul tau si nu te iau fortat pe sus sa te duca nu stiu unde si sa stea cu biciu langa tine ca sa faci ce-ti dicteaza ele, nu le mai adauga in ecuatii cand vine vorba de alegeri, viitor si bineinteles scuze.

Inloc de,, rudele au inceput sa-mi zica" preferam sa aud,, m-am documentat singura si am aflat ca...". Era altceva. Ideea este ca daca faci o alegere, fa-o ca asa vrei tu. In cazul in care faci ce-ti spun ele si esuezi mai tarziu, o sa fii frustrata pentru ca nu ai ascultat de tine ci de ele si intr-un fel o sa fii nervoasa pe ele. Ceva gen,, da. m-am dus unde mi-ati spus voi si am facut o..."

,, au inceput sa-mi zica despre profesori cum ca ar fi prosti si ca nu o sa fac nimic cu ea mai departe". Pfoaaaaaau laughing))))) De unde stiu ele asta? rolling on the floor))

Du-te la politie, punct. happy
Daca mama mea s-ar tipa la mine in telefon cand i-as zice,, stii ce, eu m-am dus acolo unde am vrut eu, nu unde ai vrut tu", in secunda urmatoare i-as inchide telefonul in nas, jur, chiar daca ar fi maica'mea. Viitorul este viitor. Eu sunt mai impulsiv de fel, tin la familie, dar persoana si cariera mea sunt pe primul loc. big grin

9 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Nu exista,, mai buna" ci exista,, mai potrivita". Poti primi aici 50 de raspunsuri cu,, facultatea romano-americana" este mai buna decat cealalta. Degeaba daca tu nu o sa te simti bine acolo si peste ceva timp iti dai seama ca ai facut o alegere gresita. Iti dai seama ca nu ti se POTRIVESTE sau ca nu poti face nimic cu ea. Doar gandeste-te bine tu ce vrei sa faci cu viitorul tau si in functie de asta alegi facultatea care te ajuta sa ajungi unde vrei tu.

In astfel de cazuri, crede-ma ca raspunsurile pe TPU sunt egale cu 0.
Si in plus, depinde ce intelegi tu prin,, facultate buna". Cineva poate sa zica ca X este o facultate buna doar pentru ca s-a simtit bine acolo si a avut colegi faini (un exemplu). Oricum, nu toata lumea se duce la facultate cu acelasi scop. happy

| Saturnz explică (pentru Nemessys):

Eu ma simteam foarte sigura pe RAU, dar rudele mele au inceput sa-mi zica despre profesori cum ca ar fi prosti si ca nu o sa fac nimic cu ea mai departe. As fi incercat sa merg la politia judiciara sau INM dupa licenta, dar ele ma imping sa merg la Cantemir. In niciun caz nu vreau in alt oras, de abia m-am mutat la Bucuresti acum nu mult timp sad

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Saturnz):

Fals, profesorii de la romana americana sunt bine pregătiți și au o grămadă de schimburi de experiența. Rămâi în București căci ai mult mai multe oportunități și profesorii sunt cei mai buni din țară. Îți recomand română americană și ai posibilitatea să intri la fără taxă. Baftă

| Saturnz explică (pentru Nemessys):

Multumesc din suflet! Eu m-am documentat inainte, am fost chiar si intr-un tur la RAU si mi-a placut enorm. De asta am fost dezamagita cand am fost luata la suturi de toata familia. Voi tine cont de raspunsul tau happy

| Nemessys a răspuns (pentru Saturnz):

Nu fi dezamagita. laughing Familia mea nici macar nu stie ce vreau eu sa fac si nici nu le spun tocmai pentru ca e ceva,, prea greu". Fac asta ca sa evit parerile negative si descurajarile. Nu-ti recomand sa faci la fel, dar evita pe cat posibil sa le spui chiar toate planurile si toate gandurile tale de viitor. In rest. ignore them. happy Invata sa spui,, nu". Succes la RAU!

| Nemessys a răspuns (pentru Saturnz):

Puteam sa jur ca se afla o poveste de genu' in spate.
Uite care-i treaba, voiam sa-ti scriu un roman lung si plictisitor, dar am sa ti-o zic cat mai pe scurt si direct. Atat timp cat ele nu semneaza in locul tau si nu te iau fortat pe sus sa te duca nu stiu unde si sa stea cu biciu langa tine ca sa faci ce-ti dicteaza ele, nu le mai adauga in ecuatii cand vine vorba de alegeri, viitor si bineinteles scuze.

Inloc de,, rudele au inceput sa-mi zica" preferam sa aud,, m-am documentat singura si am aflat ca...". Era altceva. Ideea este ca daca faci o alegere, fa-o ca asa vrei tu. In cazul in care faci ce-ti spun ele si esuezi mai tarziu, o sa fii frustrata pentru ca nu ai ascultat de tine ci de ele si intr-un fel o sa fii nervoasa pe ele. Ceva gen,, da. m-am dus unde mi-ati spus voi si am facut o..."

,, au inceput sa-mi zica despre profesori cum ca ar fi prosti si ca nu o sa fac nimic cu ea mai departe". Pfoaaaaaau laughing))))) De unde stiu ele asta? rolling on the floor))

Du-te la politie, punct. happy
Daca mama mea s-ar tipa la mine in telefon cand i-as zice,, stii ce, eu m-am dus acolo unde am vrut eu, nu unde ai vrut tu", in secunda urmatoare i-as inchide telefonul in nas, jur, chiar daca ar fi maica'mea. Viitorul este viitor. Eu sunt mai impulsiv de fel, tin la familie, dar persoana si cariera mea sunt pe primul loc. big grin

| DanaDaniellllla a răspuns:

Depinde de specializare

| Saturnz explică (pentru DanaDaniellllla):

Pe Drept/Informatica

| Nemessys a răspuns (pentru Saturnz):

Daca tot vrei drep, de ce nu incerci la UBB Cluj? Aia este cea mai laudata.

| DizzyC a răspuns:

Depinde ce facultate vrei să urmezi.
Din experiența a două prietene (una la Cantemir cealaltă la RAU) amândouă au fost ok (s-au dus la cursuri frecvent și cea de la RAU a fost cu burse în afară), dar au urmat după masterul la ASE.
Pe domeniul economic, au avut profesori care predau și la ASE. Dacă vrei domeniul economic, și să și plătești, atunci recomand direct ASE. Nu se intră greu la cu plată.
Materia e relativ la fel, stilul de predare la fel pentru toate trei. Important este să te duci la cursuri și să te ții cât poți de materie ca să îți formezi un anumit tip de gândire (orice ar zice unul și altul ca nu are rost, ca nu înveți nimic, bla bla).
Dacă vrei doar diplomă, nu mai contează ce facultate. Riscul este că dacă vrei după să lucrezi la o anumită companie să aibă niște pretenții. Știu companii care nu angajează decât cu ASE (rare cazuri când acceptă și alte facultăți).

Pentru alte domenii de studiu nu cunosc diferențele.