| HeeYeon a întrebat:

Stie cineva daca te inregistrezi online la Universitatea Romano-Americana si bifezi ca ai atestat, cand te anunta daca esti admis? Sau macar daca dau sau nu concurs pentru ca in mail mi-au facut si o observatie legata de concurs si de legimatie. Iar legat de Universitatea Dimitrie Cantemir daca as vrea sa ma inscriu maine as putea? Pentru ca pe site scrie ca inscrierile se fac zilnic intre 9-18, insa taxa de inscriere poate fi achitata intre 9-18 de luni pana vineri. Eu stau departe, si nu imi permit sa fac un drum degeaba pana in Bucuresti...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Ai face bine sa citesti cu atentie ce scrie pe site-ul lor. Ca sa te inscrii la o facultate trebuie sa te duci la ei. Daca ai facut acea inscriere online este bine deoarece n-o sa mai pierzi timpul acolo (dar ai grija ce date ai bagat acolo sa nu fie gresite). Facultatea Romano -americana precum si Dimitrie Cantemir sunt facultati private, iar ei te vor admite si cu media 5 pentru ca se plateste.
Daca ai atestat luat cu nota mai mare de 8 atuncea poti renunta in a mai sustine acel concurs de admitere ( puteai sa citesti ca scria destul de clar pe site-ul lor "Candidatii care prezinta atestate emise sub egida Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului sau recunoscute de acesta, din domeniile economie, informatica sau limba engleza � cu nota minima 8 sau un punctaj echivalent, au posibilitatea de a nu mai sustine testul de admitere, nota de la atestat sau echivalenta reprezentand nota de la test" ).
http://www.rau.ro/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=101
La Dimitrie Cantemir te poti inscrie si maine (daca asa scrie pe site-ul lor), iar taxa de inscriere o platesti la sediul lor atunci cand te inscrii.

Te-asi sfatui daca stai departe sa faci un singur drum in bucuresti. Sa te duci la ambele facultati in aceeasi zi ca sa nu mai pierzi timpul cu alt drum (uita-te pe programul lor si vezi cam cand se poate face asta si n-o lasa pe ultima zi; de asemenea incearca sa te duci cu 30-45 de min inainte de deschiderea programului de lucuru ca sa te poti duce si la cealalta facultate pentru ca se aglomereaza. Daca poti sa vii si cu cineva este si mai bine deoarece iti poate tine locul(sau chiar inscrie daca are toate actele la el) la facultate in caz ca esti la cealata facultate si-ti ia mai mult sa ajungi).
P.S M-am uitat si eu pe ce acele teste care se dau la romano-americana si mi se par banale ( merita sa le dai chiar daca ai atestat)

1 răspuns:
| HeeYeon explică:

@sadness Am sunat si am clarificat problema. Trebuie sa prezint adeverinta care sa ateste ca am acel atestat. Am fost admisa, si oricum nu ma bagam la concurs, mai decat nota de atestat nu puteam lua. Caz rezolvat.