| Nickolas77 a întrebat:

Buna. Am si eu o intrebare.
Lucrez ca agent securitate la un centru comercial. La programul de 12 cu 24 deci 192 de ore lucrate pe luna. Cati bani ar trebui sa iau in mana legal?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti care este salariul brut orar prevazut in contractul individual de munca.
Inmulteste acest salariu orar cu orele lucrate, adauga sporurile (daca ai) si o sa afli salariul brut. Dupa aceea gasesti pe internet calculator de salariu si o sa afli salariul net.

| darrio2007 a răspuns:

Păi ce salariu ai brut?

| Simpatic a răspuns:

Pai de unde sa stim noi cat ar trebui sa iei "legal", crezi ca altii iau ilegal? doar ca salariul tau nu este echivalent cu al altor agenti de paza, de la SPP de exemplu care lucreaza la stat si au si sporuriwinking
Salariul se acorda conform legii dar in baza unui contract de munca intre tine si angajator, de aceea pe acelasi post ocupat dar la societati diferite exista salarii diferite!

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa iei atat cat scrie in contractul tau de munca, asa cum ai negociat cu seful tau la inceput cand te-a angajat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrie in contractul de munca cu cat esti platit, noi nu avem de unde sti.

| pufulescu0o a răspuns:

Eu inteleg unde bați tu cu intrebarea asta, vrei sa spui ca depasesti norma de 180 de ore. Dar nu te putem ajuta, scrie asta tot in contractul tau, cat ai norma de ore pe luna si cu cat se platesc orele suplimentare.