Întrebare recomandată | AlinaMihaela1506 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru studentii la medicina. Eu sunt in clasa a 12-a si inca nu m-am hotarat sigur ce facultate vreau sa urmez mai departe. Medicina este printre optiunile mele insa exista o mica probleme. Sunt la profilul economic si nu fac biologie, chimie sau fizica. Intrebarea mea este : as putea invata singura acasa fara sa fac meditatii? Si daca da. Ce carti pentru pregatire imi recomandati?

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca vrei poti si fara meditatii: dar, apuca-te!
Manualele scolare sunt suficiente.

| lolium a răspuns:

Eu tocmai am intrat vara asta la medicina si incep peste o saptamana big grin

Eram in aceeasi situatie ca si tine. Primi 2 ani de liceu am fost la economic si la inceputul clasei a 11-a am cautat-o pe profesoara mea de biologie pentru a o intreba daca ma mai poate pregati pentru olimpiada. Chestia e ca m-a mintit, a zis ca nu poate pentru ca nu mai fac ore de biologie la clasa
In fine. Mi-a spus sa ma mut si in 2 zile aveam alti colegi, alta clasa, alta diriginta
Dar nu regret. Chiar daca nu m-a ajutat nimeni cu pregatirea, macar am dat bacul la biologie in loc de geografie (geografia e mult mai complicata, e aproape imprsibil sa iei 10, in schimb la bio am facut totul perfect si am luat si nota maxima )
E pacat sa te complici prea mult, e foarta multa materie de invatat la medicina si ar trebui sa mai adaugi si romana, matematica, geografia /economia.
La biologie am facut doar o ora pe saptamana -mult prea putin fata de ce am avut pentru medicina, iar la fizica m-am pregatit in particular, cu 5 luni inainte de admitere.Nu am avut cum sa ma mut la alt liceu unde aveau profil de biochimie, singura optiune a fost ceva legat de protectia mediului
Dar nu regret nimic, pentru ca am reusit sa fac ceea ce mi-am propus, si am avut niste colegi mult mai simpatici decat fitosii de le economic
Eu nu pot decat sa iti urez bafta!

| motherfuckerstyle a răspuns:

Parerea mea este ca nu poti invata singura, trebuie sa faci meditatii intens.Nu se compara studiu independent cu explicatiile unui profesor timp de 4 ani de zile.Am avut colega(filologie ) care a facut 2 ani meditatii pentru a-si da seama la sfarsitul clasei a 12a-a ca nu va rezista la Medicina.

| Buburuză38 a răspuns:

Depinde la care facultate vrei să dai mai exact, în ce oraș. La Cluj se dă admitere din biologie și chimie, spre exemplu, dar în Iași doar la biologie.
Evident că poți învața și acasă, dar gândește-te că sunt o groază care dau la medicină, printre care și cei care au terminat profilul bio-chimie și cei care au facut meditații câțiva ani.
Caută pe internet, găsești exact materia și cărțile care îți sunt necesare, dar informează-te mai mult.

| AlinaMihaela1506 explică (pentru Buburuză38):

Ok. Multumesc frumos happy

| AlinaMihaela1506 explică (pentru Buburuză38):

Si la Timisoara sti cumva la ce se da?

| Buburuză38 a răspuns (pentru AlinaMihaela1506):

Nu știu, eu oscilez intre Iași și Cluj, doar un cele 2 orașe m-am informat. Dar ți-am spus, găsești toate informațiile necesare pe internet. Vezi ce facultate de medicină e acolo, intră pe site-ul oficial și caută secțiunea Admitere.
Cu mare plăcere! happy

| AndrewRO1234 a răspuns:

Păi fi atentă, eu mi-aș dori de Tehnologie. acuma da mai am timp să aleg mult. deci gândeștete și vezi tu ce îțî place mai mult, și în plus trebuie să ști acest lucru, sau să îțî placă și să înveți.