| Petcu_Iulia_2000 a întrebat:

Buna!
Am și eu o problema, am fost angajata de o firma iar contractul îmi expira pe 22 Martie, nu am mai dorit prelungirea contractului pe perioada nedeterminata deoarece mi am găsit un al job in alta parte, mi am pregătit actele tot ce trebuie însă nu pot efectiv sa semnez contractul dacă nu am o recomandare de la fostul angajator sau actele de la ei…. cei de la firma angajatoare nu răspund la nici un mail, am fost personal acolo și mi ai zis ca abia după 23 Martie sa vorbim, deci nu ca îmi da ceva, iar eu trebuie sa semnez cât mai repede contractul in partea cealalta……. ce sa fac?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa astepti, vorbesti la noul loc de munca cu seful de acolo si explici situatia si îi rogi sa te astepte si ei pana pe data de 23 martie cand vei putea lua legatura cu fostul angajator ca sa i ti dea actele pe care trebuie sa le duci noului angajator, pana pe 23 numai este mult, azi sunte m in 18, miercurea viitoare suntem in 23.

| Brizbriz a răspuns:

Sa iti gasesti alt job
daca nu te angajeaza fara recomandare, atunci angajatorul ala e IMBECIL si nu vrei sa lucrezi acolo, pentru ca o sa ti-o traga si cu altele

de ce e imbecil? simplu, tu nu pleci de undeva unde te simti bine, iar daca pleci firma o sa vrea sa ti-o traga, pentru ca au mai pierdut un sclav, moment in care, daca noul angajator nu e in stare sa vada asta, atunci nu poate fi decat imbecil