| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de contractul pe perioada determinata. Inainte cu cat timp de expirarea contractului trebuie sa fii anuntat de catre angajator cu privire la prelungirea sau incetarea colaborarii? Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CIM (contractul individual de munca) pe perioada determinata inceteaza la termenul stabilit initial si nu trebuie sa fii anuntat de incetarea lui.
Daca se doreste continuarea lui de catre ambele parti, angajator si angajat atunci se va incheia un nou CIM sau un act aditional la CIM actual si aceasta se poate face oricand inainte de expirarea perioadei de angajare din actualul CIM.

| darrio2007 a răspuns:

Cu 20 de zile. Daca nu mai continuati colaborarea din acel moment intri in preaviz.Pana la incheierea contractului.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cu o luna.