| Everestcompany a întrebat:

Problema Orange Romania-contracte-prelungire contracte
Am urmatoarea problema: urmeaza sa imi expire un abonament la Orange, care a fost pe 2 ani semnat, si, dupa ce va expira, sa prelungesc contractul pe inca 2 ani. Am fost sunat de cei de la Orange pentru a-mi sugera sa imi prelungesc contractul, si pentru a-mi oferi unele modele de telefoane la prelungirea contractului pe inca 2 ani. Pana aici nicio neregula.
Daca, telefonic(atentie, doar prin telefon) am fost de acord cu prelungirea contractului pe inca 2 ani, inseamna ca acel contract este deja prelungit pe inca 2 ani si nu se mai poate rezilia sub nicio forma? Sau, inainte de a prelungi contractul, trebuie sa ma duc intr-un Orange Shop si sa semnez prelungirea contractului pe inca 2 ani? Deci, mie imi expira in 17 martie acel contract de 2 ani. Inseamna ca din 17 martie vor incepe inca 2 ani de contract la Orange, desi nu am semnat nimic inca, si doar telefonic am fost de acord cu prelungirea contractului? Sau, daca nu voi semna, se va termina prima perioada de 2 ani de contract, si atata tot? Multumesc mult.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai acceptat un telefon de la ei e cam greu. Daca nu poti sa reziliezi contractul oricand.

| Everestcompany explică (pentru Salontanul):

Nu, inca nu am ajuns pana la partea cu telefoanele, adica nu am niciun telefon de la ei...inca. Presupun ca atunci cand primesti telefon pentru prelungire de abonament, ti-i se ofere si contractul sa il semnezi, nu? Adica prelungirea contractului.

| Salontanul a răspuns (pentru Everestcompany):

Nu. Se prelungeste automat sau prin acordul verbal dar poti sa-l anulezi oricand. Cei de la Orange te mint ca nu poti. Asa fac si cei de la alte telefonii. Daca nu vor mergi la protectia consumatorului.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Acceptarea unei oferte prin telefon intra sub jurisdictia semnaturii vocale, iar legea prevede faptul ca poti solicita anularea ofertei de abonament in termen de 14 zile de la acordul tau verbal exprimat.
O zi buna,
Orange Helpers