| AndradaNastase a întrebat:

Buna, am si eu o rugaminte. Vreau sa dau la facultatea de medicina pe balneofizicokinetoterapie si recuperare. Doar ca nu stiu ce trebuinte sa invat, adica stiu ca este vorba de biologie, doar ca nu stiu ce trebuie sa citesc. Daca face cineva parte din acest domeniu as dori sa imi spuna ce carti ar trebui sa citesc. Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După cum putem observa, acest cuvânt este compus din: balneo-fizico-kineto-terapie. Deci ce va trebui să studiezi sunt : acțiunea profilactică și curativă a apelor termale sau minerale și a nămolurilor(balneo), fizica corpului uman(fizico), mișcarea și mobilitatea optimă a corpului uman(kineto), gimnastica medicală=terapie prin mișcare(terapie).
Succes!

| AndradaNastase explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult, acu stiu ce ar trebui sa caut.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu cred ca anatomie ar trebui sa inveti biologia este despre plante iar tu vei lucra cu oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Botanica e ramura biologiei care studiază plantele... Atât botanica cât și anatomia fac parte din biologie. straight face