| SrnDeea a întrebat:

Vreau sa dau admitere la USAMV(Facultatea de stiinte agricole si Medicina Veterinara), mai exact ramaura:medicina veterinara dar nu stiu exact din ce trebuie sa invat! Am vazut pe site-ul oficial ca se da admitere din biologie si chimie! As dori sa imi sugerati daca se poate niste manuale/auxiliare pe care le-as putea procura pentru a-mi fi de ajutor! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Madaaaaaaaaaaă a răspuns:

Te pot ajuta eu.
Admiterea la medicină (generală, stomatologie sau veterinară) se dă întotdeauna din anatomie (materie obligatorie) și la alegere una din cele două discipline: chimie (organică) sau fizică (optică, termodinamică și electricitate).
Pentru anatomie îți recomand manualul de pe care învață toți studenții la medicină și în același timp manualul care conține toate cunoștințele necesare pentru admitere: Biologie clasa a IX-a scris de autorii: Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan Voiculescu, Cezat Th. Niculescu și Radu Cârmaciu (https://www.google.com/......ps?/search )
Cât despre chimie organică îți trebuiesc manualele de chimie de clasa a X-a si a IX-a (chimia organică este materie de doi ani). Manualul de chimie poate fi oricare manual de la orice editură.
La fel și despre fizică.

P.S. Nu toate facultățile de medicină acceptă și fizica. Unele dau doar biologie și chimie. Depinde de facultate.

| SrnDeea explică (pentru Madaaaaaaaaaaă):

Multumesc Frumos! Cred ca voi alege chimia!

| Madaaaaaaaaaaă a răspuns (pentru SrnDeea):

Cu plăcere. Succes!
Dacă mai ai nevoie de ceva, îmi poți spune.