| Ella_6549 a întrebat:

Vreau sa devin medic veterinar.bineinteles trebuie sa fac o facultate de medicina veterinara dar mai intai trebuie sa termin liceullaughing.Ce ar trebui sa stiu pentru inceput?sa incep sa invat anatomia?ar trebui sa citesc carti despre medicina?ce ar trebui sa fac pentru inceput?astept pareri.funda

11 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Condiţia de bază este să iubeşti animalele. Apoi trebuie să te obişnuieşti cu sângele şi alte aspecte mai puţin plăcute legate de sexul şi sexualitatea animalelor din gospodării sau crescătorii, uneori de mizeria legată de acest lucru, în rest e ok.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru inceput invata perfect anatomia si zoologia (din manuale), citeste cat mai multe carti despre sanatatea animalelor, invata limba engleza si limba latina cat mai bine (iti vor folosi). De asemenea, da mare importanata fizicii si chimiei.

| alessia5158 a răspuns (pentru Brigaela):

Limba latina, imperios necesara la medicina sau biologie? Nu! --- nu se justifica a invata latina pentru cat uzeaza cele doua domenii de ea. Poate in cazul in care ar opta pentru facultatea de drept unde, expresiile latine sunt uzuale in practica juridica. Mai mult, latina se studiaza la specializarea filologie/profil uman, ori, ea are nevoie de stiinte ale naturii/profil real.

| Brigaela a răspuns (pentru alessia5158):

Cred-ma, ca absolvent de medicina, daca stii ce inseamna miile de cuvinte latinesti/provenite din latina pe care le folosesti in practica medicala, in anatomie si fiziologie, in farmacologie, semiologie, etc, iti aduce o crestere a vitezei de invatare de minim 20% ceea ce este absolut esential. Asta inseamna ca cel care cunoaste latina va invata in 60 de minute, cat cel care nu o cunoaste in 72 de minute, iar asta, raportat la mii de ore de invatat, da un rezultat socant. Daca stai sa acuti fiecare termen in parte, pierzi timp. Daca il inveti pe dinafara fara sa stii ce inseamna, pierzi o graoza de corelatii pe care le are cu ceilalti termeni si inveti prost. Nu spun ca nu poti face medicina daca nu stii latina, spun doar ca daca vrei sa faci performanta, iti va fi mult mult mai usor daca cunosti bine latina.

| Ella_6549 explică (pentru Brigaela):

Din ce manuale sa invat? La scoala fac numai anatomia umana...la ce ma v a ajuta fizica in domeniul medicinii veterinare?

| Ella_6549 explică (pentru Brigaela):

Am vazut ca sunt 3 departamente: Departament preclinici, departament clinici si departament sanatate publica...cu ce se ocupa fiecare?

| Brigaela a răspuns (pentru Ella_6549):

Nu stiu exact ce studiaza fiecare departament din Medicina Veterinara, va trebui sa mergi la facultate sa intrebi.
Multe dintre investigatii sunt bazate pe fizica (ecografie, radiografie, tomografie, pana si banala determinare a tensiunii arteriale). daca nu stii fizica, n-ai sa intelegi nimic din toate astea.

| alessia5158 a răspuns (pentru Brigaela):

Terminologia medicala are si un fundament grecesc nu numai latin--- stii asta! Nu cred ca i-ar fi de folos sa invete si limba greaca pentru acelasi motiv : pentru medicina, este de preferat un liceu real/stiinte ale naturii in defavoarea unuia uman/filologie. Cred ca, unui copil care viseaza sa ajunga medic, ii sunt mai de folos chimia, fizica, matematica si biologia si mai putin latina (care, la uman, se face pana in casa a XII-a in detrimentul celorlalte trei ). Altul, nu latina sau greaca, este "secretul" vitezei de invatare!--- din experienta zic!
O zi cu zambet sa ai!

| Brigaela a răspuns (pentru alessia5158):

N-am zis sa faca uman, ci sa invete latina care i se preda la scoala fiindca e foarte utila. E elev, are foarte mult timp de inmvestit in formarea lui profesionala, deci e bine-venit.
Putini termeni medicali sunt strict din greaca fara a fi trecut prin latina. Nu nesemnificativ de putini si imi amintesc ca in primii ani de facultate am avut de furca cu ei. Dar ulterior, imi aduc aminte ce greu le era colegilor mei fara cunostinte fundamentale de latina sa retina terminologia si mai ales sa o inteleaga. Cand faceam chirurgie, in anul IV si trebuia sa invatam diferite tipuri de incizii, au cautat cateva zile sa vada de ce o incizie in flanc se numeste pararectala (pierdusera din vedere ca dreptii abdominali se numesc recti) si denumirea parea lipsita de realitate, deci au fost nevoiti sa-i caute explicatia.

| Natiiiiiii a răspuns:

Buna. Cred ca ar trebui sa incepi sa te pregatesti. La medicina vreau sa dau si eu, medicina generala. Din ce am aflat la medicina trebuie sa inveti mereu, si normal, doar e una dintre cele mai grele fcultati sau de ce nu cea mai grea dar si cea mai frumoasa de asta poti fi sigur(a). Eu nu iti doresc decat bafta si tot ce vrei tu sa ti-se implineasca.

P.S: Ce clasa esti? Si unde vrei sa dai la medicina?
La Carol Davila Bucuresti?

| Ella_6549 explică (pentru Natiiiiiii):

Sunt in clasa a 9 a si as vrea sa dau la o facultate din strainatate. daca nu la cea din iasi sau poate cine stie...vin la Bucurestilaughing