| Phiro a întrebat:

Am terminat clasa 12, în 25 mai, de la data absolvirii am avut la dispoziție termen de 60 de zile pentru a depune actele de șomaj adică 23 iulie fiind ultima zi. Am avut ceva probleme și cu bacalaureatul, am fost și plecat din țară și timpul a expirat. Întrebările la care as dori sa îmi răspundeți ar fi:
1. Mai pot depune cerere pentru șomaj, că apoi sa mă angajez?
2.Ar fi un angajator dispus să mă angajeze chiar daca nu mi-am băgat șomajul (sau nu am dreptul la șomaj)?
3. Ce demersuri trebuie sa urmez in acest caz?
4. Poate întreb o prostie, dar mă mai pot angaja?
Va mulțumesc mult!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu mai are rost sa depui cerere de somaj, deoarece ai depasit termenul.
2. Daca gasesti un angajator poti sa te angajezi, n-are nici o legatura angajarea cu somajul.
3 si 4.Cauta-ti un loc de munca si sigur ca te poti angaja, daca indeplinesti cerintele angajatorului.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Cum adică să nu te angajeze dacă nu ai șomajul? Tu știi ce înseamnă asta? Mi se pare mizerabil ca cineva care niciodată nu a încercat sa lucreze, sa primească șomaj așa că are el chef.
Du-te și caută un loc de muncă și dacă ramai fără el, da, du-te și fă-ți actele, dar nici așa nu ar trebui, pentru că ești tânăr și poți munci oricând, oriunde, trebuie doar să vrei. Hai să nu ne mai bazăm atât pe banii primiți de la stat fără să facem nimic și să încercăm să muncim pentru ei.

| Phiro explică (pentru FruttiFresh300):

Pe mine nu mă interesează banii aia, faza este că pe angajator îl interesează, mi-a spus să-mi bag șomajul și să scot adeverință de la liceu, că am fost elev, apoi să merg să mă angajeze, deoarece ei castiga foarte mult daca angajează șomeri sau absolvenți,(asta urmăresc ei) dar asta este trăim în România. Chiar nu mă interesează de banii aia, cum ai spus tu, am putere destula sa muncesc.