| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am o intrebare, am terminat liceul anul asta si am preferat sa nu dau la facultate inca, am fost plecata din tara 4 luni snu nu mi-am bagat somajul. Acum daca am revenit in tara si nu mai plec, am dreptul la somaj de acum in colo daca imi depun actele? Vreau un raspuns concret si nu pareri. Multumesc. Ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai dreptul, daca iti depui actele in termen de cel mult 1 an de la data terminarii liceului, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
m) absolvirii, pentru cazurile prevãzute la art. 17 alin. (2) lit. b);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acorda de la data prevãzutã la alin. (1), dacã cererea este înregistratã la agenţia pentru ocuparea forţei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.
(3) Dacã cererea este înregistratã dupã expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevãzutã la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acorda începând cu data înregistrãrii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi." Numai bine!