| Liliana1982 a întrebat:

Buna!
am terminat Scoala sanitara in 2006, am profesat in 2007/2008, cu jumatate de norma ca asist medical( cu toate taxele platite, inclusiv aisgurarea de malpraxis) dupa care 5 -6 ani nu am mai profesat, si mi s a retras avizul de libera practica.In timpul in care nu am mai profesat nu am mai platit nici o taxa la OAMMR. In 2013 am facut reastestarea mai precis in august, am dat examen si am primit avizul de libera practica, platind cotizatia la OAMMR din septembrie pana in dec 2013, la zi. Doamna de la Oammr mi a spus ca in luna iunie 2014 sa vin sa platesc iar taxe catre Oammr pe 6 luni( nu inteleg de ce sa platesc, taxe atata timp cat eu nu lucram, daca eu nu am nici un venit de unde sa platesc taxe?) in sept 2014 m am angajat si angajatorul nu mi a cerut asig de malpraxis, adev ca eu cotizez la oammr etc. Am aflat si eu de la o colega ca tb sa mi fac si am sunat la Oammr sa ii anunt ca m am angajat, sa mi explice ce tb sa platesc, cat? cum? in ce fel? La care mi se spune ca tb sa platesc pana in luna angajarii 9 lei pe luna, adica ianuarie 2014-sept 2014, si din oct in functie de salariu( sa aduc o adeverinta), la care se adauga 10% penalizari, si o taxa de 100lei de reinscriere deoarece, cand am facut cele 6 luni am fost exclusa. In Hotararea nr1/10.02.2009, art 14 alin 3 zice ca daca nu platesc 6 luni ma poate suspenda din calitatea de membru pana platesc, dar de taxa de reinscriere de 100 lei nu zice nimic.
Care sunt pasii care se fac in momentul angajarii, ce acte tb sa am, am inteles si de un carnet de membru vizat....Doamnele explica dar pe intelesul lor cu tipete, urlete si jigniri.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea se mai numesc "Doamne" care tipa si urla asa ca la usa cortului? Niste proaste de tip vampir care prin pile si cumetrii au fost puse la birou acolo sa suga banii castigati din greu de catre asistentii medicali. Cam de unde crezi tu ca isi iau ele salariu?