| putincamtrist a întrebat:

Daca am fost inscris un an la facultate si am fost la taxa iar in al doilea semestru in octombrie nu am mai platit taxa si nici nu m-am mai dus la facultate trebuie cumva sa platesc taxa pe care nu am platito? Mentionez ca a trecut un an de atunci. Adica 2013-2014 a fost primul an. 2014-2015 nu am fost (asta trebuia sa fie anul 2 pentru mine). Iar acum as dori sa ma inscriu la aceeasi facultate pe acelasi profil tot in anul 1. Trebuie sa platesc doar taxa de reinscriere sau trebuie sa platesc si pe cea din anul 1 pe care n-am platito atunci? De asemenea sunt sanse sa intru la buget daca ma reinscriu in anul 1? Facultatea este Universitatea din Craiova, profilul este informatica. MULTUMESC.

Răspuns Câştigător
| MrSwiss a răspuns:

Dacă te înscrii din nou la facultate, vei da din nou examenul de admitere și tot tacâmul. Prin urmare, există posibilitatea de a intra la buget.
Referitor la neplata taxei, pot să te asigur că ai fost exmatriculat pentru asta, iar taxa neplătită nu va conta pentru noul an universitar.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai promovat anul I va trebui sa sustii admiterea din nou. Va trebui sa platesti taxa de studiu pentru anul I, daca nu ai platit-o integral.
Poti intra pe loc bugetat doar daca vei avea media de admitere pentru asemenea loc.

| putincamtrist explică (pentru Ioandelasal):

Adica va trebui sa platesc taxa pe care n-am platit-o in Octombrie in primul an si restul sumei de bani pe care trebuia sa o dau daca plateam in continuare sau te referi la cazul in care daca as intra din nou pe taxa ar trebui sa platesc? Multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru putincamtrist):

M-am referit la faptul ca ar trebui sa platesti, daca n-ai platit-o, taxa de studii pentru perioada cat ai urmat cursurile.