| Alynutzaaa a întrebat:

Anul acesta am absolvit liceul.Inca de mic copil visul meu era sa devin medic veterinar.In timpul liceului am fost la profilul filologie-istorie si saptamana viitoare am hotarat impreuna cu ai mei sa mergem la Cluj pentru ca la Facultate admiterea e pe baza de dosar.Am avut media destul de buna, deci intrarea nu e o problema, insa, nu stiu daca voi face fata materiilor predate in timpul anilor de facultate : biochimie, biofizica deoarece nu m-am impacat niciodata cu acest gen de materii.Sunt dispusa sa invat, dar dupa parerea vostra dupa 4 ani de liceu in care pot sa zic ca am facut o pauza cam lunga de la invatat, cv de genu : invatam cand stiam ca avem teze, teste etc. as putea face fata materiilor predate in facultatea de medicina veterinara? Imi doresc mult sa urmez o astfel de facultate insa in acelasi timp mi-e prea frica. Ce altceva as putea alege? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ambitie destula, nimic nu pare imposibil. Gandeste-te ca aceste materii sunt doar niste pasi spre cariera ta de medic veterinar, ce ti-ai dorit dintotdeauna!
Oricum, in anul I va trebui sa tocesti mult, vei avea momente cand vei simti ca nu mai poti, sau momente in care te vei intreba de ce ai nevoie sa inveti asemenea lucruri. Toate se leaga in final.

| Alynutzaaa explică (pentru anonim_4396):

@daemonnaxxx Urmezi sau ai urmat facultatea respectiva? Sau ai cunostintze?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alynutzaaa):

Nu urmez, insa am o prietena la medicina, si unele materii coincid si la medicina veterinara, mai ales in primii ani.

10 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

La cluj poti intra la medicina veterinara fara sa dai examen?:O doamne nu stiam! chiar ma surprinde lucrul asta. daca stiam poate incercam si eu.

| Alynutzaaa explică (pentru BlancaFantasma):

@BlancaFantasma Da se poate intra la Cluj pe baza de dosar, insa cred ca doar anul asta, deoarece la anul viitor se vor introduce admiterile la toate facultatile.Acum la ce facultate esti?

| BlancaFantasma a răspuns (pentru Alynutzaaa):

Nu sunt inca, voi fi la ASE, maine ma duc sa ma inscriubig grin sper sa intru la buget avand in vedere ca se intra numai cu media de la bac.ma gandeam si eu prin clasa a 11a sa dau la med veterinara dar m`am gandit apoi ca nu as putea sa invat atat de mult...

| Okami23 a răspuns:

Salut, urmeaza-ti visul daca asta simti. Asta visam si eu dar am renuntat deoarece nu imi place chimia. In vara asta incearca sa iei niste ore de bio. Ps. daca ai ambitie vei reusi. Succes

| Alynutzaaa explică (pentru Okami23):

@Blackstar13 Ce ai ales apoi? Nu ai regretat ca nu ti-ai urmat visul?

| Okami23 a răspuns (pentru Alynutzaaa):

Momentan acum sunt in aceeasi situatie ca si tine, am terminat a 12-a. Oricum nu pot sa aleg medic veterinar pentru ca plang de cate ori vad un animal ranit.

| Mirela77 a răspuns:

Eu nu as avea curaj sa schimb profilul atat de mult.Bafta

| Lazar_Karina_1992 a răspuns:

Eu sunt la Medicina Veterinara (Bucuresti) si trec acum in anul 2. invatam ca si tine, eventual cu o zi inainte de teza ca na. de invatat este enorm, insa cel mai important este stomacul. sa fie tare pentru ca vei vedea lucruri mult mai urate decat un caine mort pe autostrada. daca iti place si esti dedicat, este o meserie deosebita, care iti deschide o multime de posibilitati. si nu la fundu' vacii, cum zice toata lumea. daca asta e visul tau, urmeaza-l ca e un vis frumos si iti vei castiga painea usor