| Stefan2111 a întrebat:

Buna anul acesta termin clasa a 8-a si nu stiu la ce liceu sa merg. As vrea un liceu in care sa invat despre pc-uri, telefoane chestii din astea tot felul de aparaturi... Am cautat pe internet si am vazut ceva legat de un liceu X (nu conteaza numele lui) cu un profil AUTOMATIZARI thinking/... cu ce se ocupa acel profil. HELP ME sfaturi pls!

2 răspunsuri:
| letitblue a răspuns:

Pai, Liceul Tehnic George Baritiu, fostul telecomunicatii, cam despre ce vorbesti tu este thinking happy eu acolo sunt. operator tehn. de calcul. happy

| manub a răspuns:

Da' nu poti sa inveti despre telefoane si PC-uri si fara sa faci un liceu despre asta? Nu cred ca e inca timpul sa iti alegi o specializare atat de clara. Eu ti-as recomanda mai mult sa mergi la un liceu cu profil mate-info, dupa care poti da la Politehnica (telecomunicatii, calculatoare, automatica, energetica, etc.) Un liceu cu profil tehnic nu te ajuta la admiterea la facultatile astea pentru ca acolo se da admitere la fizica, matematica, informatica si la un liceu tehnic nu inveti suficient de bine materiile astea. De altfel, majoritatea celor care merg la facultatile astea provin de la mate-info. Eu cred ca e mai bine sa te gandesti in perspectiva ce facultate vrei sa urmezi fiindca doar liceul nu te ajuta prea mult in viata. Si apoi, nu vreau sa te dezamagesc, dar nu cred ca sunt profesori foarte buni in tehnologiile de ultima ora la liceele astea. Tot la liceele teoretice gasesti profi mai buni. Plus ca ceea ce vrei tu se leaga de informatica, inca un motiv sa faci mate-info.